7.Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI NELERDİR?

sindirim-sistemi-hastaliklari7.Sınıf Fen ve Teknoloji Konu Anlatımı SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI NELERDİR?

Sindirim sistemi hastalıklarından bazıları şunlardır:

Sindirim sistemi hastalıklarıGastrit : Midenin iç yüzeyindeki mukoza tabakasının iltihaplanması gastrit hastalığına neden olur.

Ülser : Mukoza tabakasının aşınarak yaraların oluşması ise ülsere neden olur. Bu yaralar midede ağrılara neden olur.

Mide Krampı : Stres, üzüntü gibi nedenler mide kaslarında kısa veya uzun aralıklarla ve normalin dışında kasılmalara neden olur. Bu kasılmalar sırasında midede ağrılar oluşur. Buna mide krampı denir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları
Siroz : Karaciğer hücrelerinin bozulması ile karaciğer küçülür. Bu durum karaciğerin görevini yapamamasına neden olur. Bu hastalığa siroz denir. Sirozun en önemli nedeni alkollü içeceklerin aşırı kullanımıdır.

Sindirim Sistemi Hastalıkları
İshal : Bağırsak iltihapları, zehirlenmeler ve beslenme bozuklukları ishale neden olur. İshalli hasta dışkı ile birlikte bol miktarda su ve minerali de dışarı atar. Vücudun su ve mineral dengesi bozulur.

Sindirim Sistemi Hastalıkları
Kabızlık : Selülozlu besinlerin yeterince ve düzenli olarak yenmemesi, düzenli tuvalet alışkanlığı edinmemek vb. kabızlık nedenidir. Sık aralıklarla gebe kalmak ve fazla sayıda doğum yapmak da kadınlarda kabızlığa neden olur.

Sindirim Sistemi Hastalıkları
Reflü : Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle, yemek borusunun asitten kendini koruma özelliği yok olur.

Kişinin yaşamında yapacağı bazı düzenlemeler reflü hastalığının ilerlemesini engelleyebilir. Örneğin yatarken vücudun üst kısmı ile başın yüksekte olmasını sağlamalı, yatmadan 2 saat önce besin almamalı, yemeklerden sonra bir süre yatmamalı veya uzanmamalı, sigara ve alkol kullanmamalı, kolalı içecekler, kahve, çikolata, yağlı, acılı, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı, karın bölgesini sıkan kıyafetlerden kaçınmalı, bir defada çok fazla yemek yerine, sık sık ve az miktarda yemek tercih edilmeli ve düzenli spor yaparak ve dengeli beslenerek fazla kilodan korunmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık