Afrika ormanlarinda yasayan kabileler

afrikada yaşayan ilkel kabilelerAfrika ormanlarinda yasayan kabileler

Kombai kabilesinin yaşamı

Papua Yeni Gine ve Endonezya’nın doğu bölümündeki Papua arasında yaşayan ilkel bir kabile.

Bu bölgelerde yaklaşık 100 civarında daha ilkel kabile olduğu tahmin edilmekte olup iletişim kurulabilen birkaç kabileden birisidir.

Kombailer tıpkı komşu kabile Korowai’ler gibi genellikle 20-35 metre yükseklikteki geleneksel ağaç evlerde yaşarlar.

Ayrıca ağaç evlerde yaşayan farklı bir dil konuşan Kombai ve Korowai insanlarının birbirlerine benzeyen değişik kültürel uygulamaları bulunuyor. . Bir Kombai adamının karısı parasal olarak bir domuza eşdeğerdir. Örneğin, Kombaili bir kadın öldüğünde kadının ailesi tazminat olarak domuz talep edebilir. Kombaili bir erkek eğer evlenmek istiyorsa öncelikle kadına ve ailesine köpek dişlerinden kolyeler yapmak zorunda.Son nüfus sayımında sayılarının 3000 civarında olduğu belirtilmektedir

*******

KAWAHİVA KABİLESİ İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Varlıkları ilk kez 1999 yılında tespit edilen Kawahiva kabilesi üyeleri, kamerayı alındıklarını fark edince ne olduğunu anlamayarak panik içinde kaçmaya başladı.Brezilya hükümeti tarafından 2011’de çekilen bir video, medeniyetten uzak yaşayan Kawahiva kabilesini ilk kez, gözler önüne serdi. Mato Grosso eyaletindeki balta girmemiş ormanlarda yaşayan kabile, ilk olarak ağaç kesiciler tarafından 15 yıl önce tespit edilmişti.

Fark edilmelerinin ardından hükümetin korunmaları için yaşadıkları bölgeyi çember altına aldığı kabile, incelenmek adına ilk kez iki yıl önce kamerayla görüntülendi. Görüntülerde, ok ve yay taşıyan bir adam ile sırtında çocuğunu taşıyan bir kadın görülüyor. Kadın, kamerayı fark ettikten sonra kaçmaya başlıyor. Ardından, bir erkek gelerek etrafı gözlüyor. Brezilya hükümetinin güvenlik nedenleriyle dün yayımladığı video, dünyaya Kawahiva kabilesini ilk kez tanıtırken, kabilenin koruma altında bulunmasına rağmen hala dış etkenlerin tehdidi altında olduğu ifade edildi.

*******

Yaşantılarını Değiştirmemiş Dünyanın Son 16 İlkel Kabilesi

jakumetsu

Adamların hayatları rahat. teknoloji yok, internet yok, televizyon yok. Binlerce yıldır hayatlarında en ufak değişim olmadan yaşamlarını sürdürüyorlar. Bunu daha ne kadar sürdürecekler bilinmez, ancak şimdilik değişeceklermiş gibi görünmüyor.

1. Himbalar
Afrika çöllerinde yaşayan ilkel bir kabile. Uzun boylu ve zayıf insnlardan oluşuyor. Keşfedildikleri 16. yüzyıldan beri sosyal yaşamlarında hiçbir değişiklik olmadı.
2. Dropkalar
Hindistan ve Pakistan’da yaşayan bir etnik grup. Ladakhilerle karıştırılsalar da tamamen farklılar.
3. Maoriler
Bu kabileler arasında belki de adları en çok bilineni. Kimi kabile üyeleri ertık turist atraksiyonlarında yer alsa da geleneksel hayatlarını koruyanlar da yok değil.
4. Yaliler
Boyları en fazla 1.5 metre olan insanlardan oluşan bir Pigme kabilesi.
5. Huliler
Papua Yeni Gine’nin en eski halkı. Yaklaşık 45.000 yıldır burada yaşıyorlar. Kendilerini dış dünyadan izole etmeye çalışsalar da günümüzde sayıları az.
6. Mustangler
Tibet2te hayatlarını sürdüren bir kabile. Dışarıdan kesinlikle insan alınması yasak.
7. Asarolar
20. yüzyıla kadar kendilerinden dünyanın haberi bile yoktu. Asarolar çamur ve bataklıklarda yaşıyorlar. Gizemli bir kabile.
8. Gauçolar
Avrupa’da yaşayan ender ilkel topluluklardan. Kovboylara benzer bir hayatları var. At, kültürlerinde önemli bir yere sahip.
9. Kalamlar
Papua Yeni Gine’nin bir diğer dünyadan izole kabilesi.
10. Tsaatanlar
Ren geyiklerini evcilleştiren bir kuzey kabilesi.
11. Gorokalar
Gorokolar da Okyanusya yerlilerinden.
12. Samburular
Kenya’da yaşayan bir Afrika kabilesi.
13. Çukçiler
Sibirya’da yaşayan yerli bir halk. Hala binlerce yıl öncesinin geleneklerine göre hayatlarını sürdürüyorlar.
14. Rabariler
Batı Hindistan2da 1000 yıldır yaşayan bir halk. Aslen İranlı olan bu halk bulundukları yere daha sonra göç etmişler.
15. Ladakhiler
Kuzey Hindistan çöllerinde yaşıyorlar. Budizm temelli ancak biraz daha farklı bir inanç sistemleri var.
16. Vanuatular
Papua Yeni Gine’nin adı bilinen kabilelerinden. Beyaz adam tarafından en çok zarar gören kabilelerin başında geliyorlar.
Dünyanın Son 16 İlkel Kabilesine Ait Resimlerin büyük halini görmek için üzerine tıklayın

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık