Ahşap Parke Döşemelerde Bilinmesi Gerekenler

Ahşap Parke Döşemelerde Bilinmesi Gerekenler

Ahşap parkenin çekiciliğini kimse inkar edemez. Çok eskiden gelen bir estetik geleneğin temsilcisi olan bu yer döşemeler uzun süren bir güzellik sağlarlar. Bunun yanında kurulumu zor ve pahalı yapılardır. Klasik ahşaptan üretilen bu döşemeler daha klasik bir görünüm sağlarlar ve halen tercih sıralamasında üst sıralardadırlar. Masif ahşap olarak bilinen bu malzemelerin yanında son dönemde kurulumu daha kolay, daha basit görünümlü ve daha uygun fiyatlı olamaları itibariyle işlenmiş keresteden üretilen parke döşemeleri de popüler hale gelmişlerdir. Bu malzemeler görünüş açısından ahşaptırlar ancak ağaçtan kesilip de evlerimize gelene kadar birçok endüstriyel işlemden geçmek durumunda kalırlar. Ahşap parke döşemelerde bilmediklerinizi öğrenmeniz, size parke seçiminde kolaylık sağlar.

Geleneksel ahşap parke döşemesinin aksine farklı işlemlerden geçen bu malzemeler kereste halinin işleme alınmasıyla beraber kontrplak, yüksek yoğunluktaki lif levhalar ya da parke malzemesi olarak ortaya çıkarlar. Bu temel katmanlar üretilecek ürünü daha uzun ömürlü yaparlar, bunun yanında hoş estetik görünüme de zarar vermezler. İşlenmiş parkeler klasik parkelerden yüzeyi olarak pek fark göstermeyebilirler.

Ahşap Parke DöşemeAncak bu malzemelerin genellikle sadece yüzeylerinin klasik ahşap olarak dizayn edilmesi ile dış görünümünün yapay bir izlenim vermemesinin sağlanması hedeflenebilir. Buna göre malzemenin kendisinin görünmeyen kısımlarının yapay olacağını bilmek gerekir. Bunun yanında işlenmiş bir malzeme olarak gösterilebilecek laminat parke ile bu işlenmiş ahşap parkelerin aynı şey olmadığını belirtmek gerekir. Laminatlar işlenmiş ahşaptan daha yapay bir malzeme olarak sadece görünüm açısından ahşaba benzer özellikler taşır.

İşlenmiş ahşap parkeler kurulum konusunda da daha kullanışlı özelliklere sahiptir. Eğrilme veya şişme yapmamaları sebebiyle bakıma daha az ihtiyaç duyarlar. Klasik ahşap parkelerden daha ucuz olduklarını da belirtmek gerekir. Günümüzde doğal olanın işlenmiş olana karşı güç kaybetmesinin bir destekçisi de bu durumda işlenmiş ahşap malzemeyi tercih eden kişiler olmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesi ve doğal kaynakların daha ekonomik olarak kullanılması gerçeği sebebiyle birçok olumlu imkan sunan işlenmiş ahşapların da kullanılmasında bir sakınca yoktur. Üretim açısından daha az ağacın kesilmesini sağlayan ve bu kaynakların daha ekonomik şekilde kullanılmasına yardım eden bu malzemeler bu işlevleriyle çevreye de fayda sağlarlar. Uzun ömürlü olmaları da bu alanda bir diğer faydalarıdır.

Kurulum konusundan da bahsetmemiz gerekirse işlenmiş ahşap parkelerin daha kolay kuruluma sahip olduklarını da söylemek gerekir. Bu malzemeler büyük yapı marketlerinden alınarak evsahipleri tarafından bireysel olarak da kurulabilirler.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Ahşap Parke Döşemelerde Bilinmesi Gerekenler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık