Ahşap Pencere Modelleri

Ahşap

Ahşap pencereler yaşadığımız mekanlarda estetik görünümün yükseltici değerlerinden biri olarak görev alırlar ve bu sayede farklı amaçlara uygun olarak birçok farklı şekillerde karşımıza çıkarlar. Ahşap malzemenin verdiği katma değer ile bir çok faydayı da sağlayan bu pencereler sayesinde nem yalıtımına katkı sağlanır, pencerelerin toz çekmesi engellenmiş olur ve düzenli bakımlarla birlikte pencerenin ömrü uzun hale gelir.

Genel olarak ahşap malzemeler kolay şekillendirilebildikleri için yoğun kimyasal işlemlere maruz kalmadan istenilen tarzda ve ağaç çeşidinden üretimleri yapılabilir. Burada önemli olan pencere seçimi yapılacak mekanın fiziki ve çevresel özelliklerinin iyi belirlenerek sağlıklı bir dizayn ve malzeme çeşidinin kararının verilebilmesidir. Bu yazımızda; ahşap pencere modelleri nelerdir sorusuna cevap bulacaksınız.

Ahşap pencere seçimi için vereceğiniz kararda dikkate alacağınız kriterlere bakacak olursak : bina ve çevre yapısına uygun olarak, kanat ya da sabit cam, kanadın açılma yönü, kanadın açılma şekli, çift kanat açılma özelliği, üst kayıtlardaki eğim, dikey kayıtlardaki eğim, kemer çözümleri, dairesel pencere çözümleri, kendi ekseninde dönüş ve farklı sürgü şekilleri gibi bazı önemli noktaları verebiliriz. Bu kriterler belirlerken sadece bina ve çevre yapısının değil, sizin estetik görüşlerinizin de etkili olacağını belirtmek gerekir.

Ahşap Pencere ModelleriBu detaylarla birlikte pencerenin seçileceği ağaç çeşidinin de seçimi çok önemlidir. Buna göre genel olarak kullanılan ağaç çeşitlerine bakacak olursak bunlar çam, meşe, ceviz, meranti, gürgen olarak verilebilir. Çam ve ceviz ağacının doğramacılığı kolay ve dokusu klasik ahşap dokusu olarak bilinirken, meşeden yapılan malzemeler daha özel ve estetik görünümlere de kavuşabilir. Özellikle masif meşeden yapılan malzemeler dekorasyon konusunda çok önemli ve tercih edilen aynı zamanda pahalı bir ağaç çeşididir. Daha özel istekler doğrultusunda daha maliyetli olmakla beraber kayın ve kiraz gibi ağaçlardan da yararlanılabilir.

Genel dizayn konularına gelirsek ilk olarak tasarım ayrımını klasik modeller ve elegant modeller olarak ayırmak gerekir. Bunun sebebi ahşap malzemelerin geçmişten beri çok tercih edilen bir malzeme olması ve buna bağlı olarak üretilen pencerelerin de klasik ve günümüzde de kullanılabilecek bir çok modele sahip olabilmesidir. Son olarak başlıca ahşap pencere modellerine bakacak olursak :

-Standart pencereler günümüzün sık kullanılan dikdörtgen ahşap pencere modelleridir.

-Vasistaslı ahşap pencereler yukarıdan açılan pencerelerdir. Daha çok geniş ve rahat kullanım alanı olan bölgelerde kullanılır.

-Kemerli pencereler klasik modellerden biri olup daha fazla işçilik gerektirirler.

-Sürme pencereler kanat açma kapama alanının sınırlı olduğu bölgelerde yer tasarrufu amacıyla tercih edilir. Yandan açma kapama sistemi üzerinedir.

-Giyotin ahşap pencereler yine açma kapama alanının sıkıntılı olduğu yerlerde yukarı-aşağı hareket eden bir açma-kapanma sistemine sahiptir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık