Akbil nedir, nasıl alınır?

Akbil nedir, nasıl alınır?

ELEKTRONİKKART (ELEKTRONİK BİLET)
Normal ve aylık Elektronikkart (elektronik bilet), İstanbul genelinde 1050 ayrı noktada ulaşılabilen, kent içi toplu taşıma yapan otobüs hatlarında, raylı sistemlerde ve deniz taşımacılığında geçerliliği olan bir bilet türüdür.

ELEKTRONİK KART ile AKTARMA
Elektronikkart (elektronik bilet), yolculara ilk okutmadan sonraki 120 dakika boyunca 5 aktarma olanağı vermektedir.

ELEKTRONİKKART AKTARMA UYGULAMALARI
Taksim-Kabataş füniküler hattı hariç ilk aktarma için gerekli olan süre 15 dakika olup diğer aktarmalarda herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamakla beraber, aynı hat numarasına sahip farklı otobüs hatları arasında da aktarma yapılabilmektedir.

AYLIK ABONMAN ELEKTRONİKKART (ELEKTRONİK BİLET)
Aylık abonman kartları, İstanbul’daki 1050 adet Elektronikkart satış noktasında yükleme yapılabilen, dolum yapıldığı tarihten itibaren 30 gün boyunca otobüs hatlarında, raylı sistemlerde ve deniz taşımacılığında geçerliliği olan, 200 kontör kullanımlı bir bilet türüdür. Aylık abonman kartlara ayrıca para yüklemesi de yapılabilmektedir. Ücret tarifeleri ile ilgili bilgilere internet sitemizdeki ücret tarifesi bölümünden ulaşılabilmektedir.

SINIRLI KULLANIMLI ELEKTRONİK KART
Sınırlı kullanımlı elektronik kartlar İstanbul genelindeki 1050 ayrı elektronik kart satış noktasından temin edilebilen; bir, iki, beş veya on geçiş hakkı sağlayan, kent içi toplu taşıma yapan otobüs hatlarında, raylı sistemlerde ve deniz taşımacılığında geçerliliği olan bir bilet türüdür. Sınırlı kullanımlı elektronik kartlarda aktarma imkanı bulunmamaktadır.

İETT araçlarındaki Akbil uygulamasında yenilikler

Kurumumuza ait Otobüs, tünel ve Nostaljik tramvayla seyahat eden yolcularımızın, daha seri, daha rahat ve kolay seyahat edebilmelerini temin etmek gayesiyle Akbil uygulamasında yenilikler yapılmıştır. Bu yenilikler özet olarak aşağıda sıralanmıştır:

1. Aylık Abonman (Mavi) Akbil yüklemelerinde, geçerlilik süresinin tarihle sınırlandırılması uygulaması iptal edilmiş olup, artık ayın herhangi bir gün ve saatinde 31 gün süreyle geçerli olacak şekilde yükleme yapılmaktadır. Bunun haricinde, günlük, 7 günlük, 15 günlük ve Abonman (Mavi) Akbil uygulaması başlatılmıştır. Dolayısıyla Abonman (Mavi) Akbil yüklemeleri, yüklenen gün dahil olmak üzere, günlük, 7 günlük, 15 günlük ve 31 günlük (aylık) şeklinde olup, herhangi bir gün ve saatte yapılabilmektedir. Aylık, 15 günlük ve 7 günlük Abonman (Mavi) Akbillerin Mavi Kartla birlikte kullanılması zorunludur. Günlük Abonman Akbillerde ise ayrıca Mavi Kart tanzim ettirmek gerekmemekte olup, tercih edilen süreyi (1 ila 5 gün arası) mevcut saplı akbillere yükletilerek kullanılmaktadır.

2. Abonman (Mavi) Akbillere ayrıca kontör yükleterek, kurumumuza bağlı Özel Halk Otobüsleri ile kurumumuz dışındaki Akbilin geçerli olduğu toplu taşıma araçlarında da kullanılması mümkündür.

3. Abonman (Mavi) Akbil uygulamaları artık saat bazlı yapılmaktadır.

4. Abonman (Mavi) Akbil yüklemelerinde;

Eğer Akbilde gün hakkı var ise; yüklenecek yeni süre içinde bulunan kalan sürenin son kullanma tarih ve saati üzerine 24 saatin katı şeklinde ilave edilmektedir. Ancak 5 ve daha yukarı gün süresi bulunan Akbillere yükleme yapılamamaktadır.

Şayet Akbilde gün hakkı yok ise; dolum tarihi ve anından itibaren 24 saatin katı şeklinde süre yüklenmekte olup, bu takdirde son kullanma tarihinin saati, dolum saatinin 1 fazlası olmaktadır.

ÖRNEK: 15 günlük Abonman (Mavi) yüklemesinde; 04.09.2001 tarihinde saat 15.20’de yapılan bir yüklemenin son kullanma tarihi 19.09.2001 saati ise 16.00 olmaktadır.

5. Günlük Abonman (Mavi) Akbil yüklemeleri günün katları şeklinde en fazla 5 gün olarak yapılmaktadır.

6. Abonman (Mavi) Akbil geçişleri için, geçiş cihazlarında ayrı bir ses oluşturularak diğerlerinden ayrılmıştır.

7. Abonman (Mavi) Akbiller ile indirimli akbillerinde aynı araçtaki birinci dokunuştan sonraki müteakip (Mükerrer) dokunuşlarında, tam kontör tahsilatı yapılmakta, sesi ve GKM cihazının ekranındaki görüntüsü de tam Akbil gibi olmaktadır.

8. Abonman (Mavi) Akbil kullanan yolcularımız, Otobüslerde, Tramvayda, BSM’lerde ve Tünel turnikelerinde bulunan kontör soketine akbillerini dokundurmak suretiyle, son kullanma tarih ve saatini görebilmektedirler.

NOT: Çift katlı otobüslerde Abonman (Mavi) Akbiller geçerli olmayıp çift katlı otobüslerden yaralanabilmek için Abonman (Mavi) Akbillere ayrıca kontör yükletilmesi gerekmektedir.

aylik-akbilAKBİL, AKBİL’le AKTARMA ve AYLIK AKBİL UYGULAMALARI

Akbil ve Aylık Akbil, aşağıda listelenen otoritelere ait ulaşım araçları arasında (bazı kısıtlamalar hariç) geçerli olan ortak bir elektronik bilet türüdür.

1. İETT Otobüsleri
2. Nostaljik Tramvay (Taksim-Tünel)
3. Tünel (Karaköy-Beyoğlu)
4. Özel Halk Otobüsleri
5. Ulaşım AŞ’ye bağlı Raylı Sistemler
6. İDO AŞ Şehir Hatları Vapurları
7. Turyol ve Dentur AŞ’ye ait Deniz Motorları
8. TCDD Banliyö Hatları

1) AKBİL
Kağıt bilet, jeton, manyetik kart, çip kart gibi benzer amaçlar için kullanılan bilet türleri arasında tarihi seyir içinde gelinen son noktalardan biridir. Paslanmaz çelik bir muhafaza içerisinde dış etkilerden en az etkilenecek şekilde hazırlanmış olan Akbil tomunun kullanımı ve taşıması çok kolay olup dokun-geç mantığıyla çalışmaktadır. 6,00 TL depozito bedeli ödeyerek sahip olabileceğiniz Akbilinize İstanbul il genelinde yaklaşık 800 adet noktada 1 TL’den 150 TL’ye kadar dolum yaptırabilirsiniz.

Akbil, mevcut bilet uygulamasına kıyasla aktarma hakkı verdiğinden yolcularımız açısından daha tasarrufludur.

2) ‘e AKTARMA
Mevcut Akbilinizle yaptığınız bir yolculuğun başlangıcından itibaren 2 saat (120 dakika) içerisinde, aktarmanın geçerli olduğu ulaşım araçları arasında 5 adet aktarma yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Aktarma ücreti, bazı kısıtlamalar hariç tek biletli hatlar arası veya yüksek tarifeli hatlardan tek biletli hatlara aktarmalarda;

· Tam yolculuklar için 0,75 TL
· İndirimli yolculuklar için 0,21 TL şeklinde uygulanmaktadır.

A) UYGULAMA ESASLARI
1. Aktarmanın geçerli olması için ilk Akbil dokunuşundan sonra minimum 15 dakika süre geçmesi (Taksim-Kabataş Füniküler sistemi hariç) gerekmektedir. Bu uygulama yalnızca 1. ve 2. binişler arasındaki süre için geçerli olup diğer binişlerde herhangi bir kısıtlama yoktur.

2. Aktarmanın geçersiz olduğu araçlara (Deniz Otobüsü, Çift Katlı Otobüsler, 2 bilet ve üstü tarifeli hatlar vb.) binilirse mevcut aktarma hakları kaybolacak ve yeniden başlayacaktır.

3. Aynı hat numarasına sahip farklı otobüsler arasında aktarma yapılabilmektedir.

4. Aynı araç, iskele veya istasyonda yapılacak olan 2. ve daha fazla Akbilli geçişlerde aktarma yapılamayacaktır.

5. İndirimli Akbil ile yararlanılan bir aktarma hakkının yapıldığı araçta; yapılacak olan ilk Akbil dokunuşu normal (0,85 TL) olarak, daha sonraki Akbil dokunuşları ise tam Akbilli yolculuk gibi (1,50 TL) Akbil içindeki miktardan düşecektir.

B) KISITLAMALAR
1. İndirimli hatlara (1A, 1B, 25H, 25Y, 42K, 86V, 141, HT5 vb.)
2. Köprü geçişli hatlara (110, 112, 120, 123U, 125, 500, 500ST vb.)
3. Ekspres hatlara (96A, 96K, E-2,E-3, E-50, E-51 vb.)
4. Çift katlı otobüs hatlarına (16D, 76D, 76E, 145M, 145T, 202 vb.)
5. Gece hatlarına (15F, 112, 25T, 40, 85)
6. 2 biletten fazla ilk kademe belediye hatlarına (139, 139A, 303, 401, 336A, 336D vb.)
7. Tek bilet tarifeli hatlardan diğer yüksek tarifeli hatlara aktarma yapılamamaktadır.

ÖRNEK 1: Taksim’den Kilyos’a gitmek isteyen bir yolcu, öncelikle 25T veya 40 no’lu Taksim-Sarıyer hatlarından biri ile Sarıyer’e, Sarıyer’den ise 151 no’lu Sarıyer-Kilyos hattına binecektir. Böylece;

Hat No Hat Adı Tam Akbil İnd. Akbil Tam Aktarma İnd. Aktarma
25T Sarıyer-Taksim 1,50 TL 0,85 TL – –
151 Sarıyer-Kilyos – – 0,75 TL – 0,21 TL
2 saat içerisinde yapılan bu yolculuklar ile tam tarifeye tabi bir yolcu 2,25 TL, indirimli tarifeli ise 1,06 TL ödeyecektir.

ÖRNEK 2: Zümrütevler’den Bakırköy’e gitmek isteyen bir yolcu, öncelikle 19Z no’lu Zümrütevler-Kadıköy hattı ile Kozyatağı’na, Kozyatağı’ndan ise 129K no’lu Kozyatağı-Mecidiyeköy hattı ile Mecidiyeköy’e gelecek ve 85 no’lu Mecidiyeköy-Bakırköy hattını kullanarak Bakırköy’e ulaşabilecektir. Böylece;

Hat No Hat Adı Tam Akbil İnd. Akbil Tam Aktarma İnd. Aktarma
19Z Z.Evler-Kadıköy 1,50 TL 0,85 TL – –
129K Kozyatağı-M.Köy 1,50 TL 0,85 TL – –
85 Sarıyer-Kilyos – – 0,75 TL – 0,21 TL

2 saat içerisinde yapılan bu yolculuklar ile tam tarifeye tabi bir yolcu 3,75 TL, indirimli tarifeli ise 1,91 TL ödeyecektir.

AYLIK AKBİL
Aylık Akbil, bir ay süreli özel bir Akbil türüdür. 1,00 TL Aylık kart bedeline ilave olarak 6,00 TL depozito bedeli ödeyerek sahip olabileceğiniz Aylık Akbilinize, İstanbul il genelinde yaklaşık 80 adet noktada bulunan İETT Akbil gişelerinde yükleme yaptırabilirsiniz. Yükleme fiyatları şu şekildedir:

· Tam Aylık Akbil: 110,00 TL
· İndirimli Aylık Akbil: 55,00 TL

UYGULAMA ESASLARI
Aylık Akbil yüklemesi ile 200 kontörlük biniş hakkına sahip olunacaktır. Seyahatler esnasında yapılan araç değişikliklerinde hattın tarifesine göre kontör sayısı azalacaktır. Araç tek biletli ise 1, çift biletli ise 2 kontör, toplam kontörden düşecektir.

Yanınızda seyahat edecek kişiler için kullanmak üzere Aylık Akbile normal Akbil yüklemesi de yapılabilmektedir. Bu şekilde; araçtaki ilk dokunuşta Aylık Akbil kontörünüzden, aynı araçta yapılan ardışık diğer dokunuşlar ise normal kontörünüzden düşecektir.

Aylık Akbil ayın herhangi bir günü yüklendikten sonra ertesi ayın aynı günü dahil 200 kontör bitmediği süre geçerli olacaktır. Örneğin; 10 Eylül 2009’da yükleme yaptığınız Aylık Akbiliniz içindeki kontör bitmediği müddetçe 10 Ekim 2009’a kadar geçerli olacaktır.

Aylık Akbil geçişlerinde ve bilgilendirme soketine yapılacak dokunuşlar ile son kullanma tarihi ve kalan kontör mikarı Akbil Geçiş Cihazı’nın ekranından takip edilebilecektir.

KISITLAMALAR
1. Çift Katlı otobüs hatlarında (16D, 76D, 76E, 145M, 145T, 202 vb.)
2. Gece hatlarında (15F, 112, 25T, 40, 85)
3. 2 biletten fazla ilk kademe belediye hatlarında (139, 139A, 303, 401, 336A, 336D vb.)
4. E-3, E-10 gibi diğer ekspres hatlardan farklı uygulamalardan dolayı Mavi Kart geçerli değildir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. sselvi dedi ki:

  Akbil nerden alinir

  1. birdunyabilgi birdunyabilgi dedi ki:

   En yakındaki bir büfeden yada gazete bayisinden almakla işe başlayabilirsiniz mesela

 2. unsal dedi ki:

  Sabiha gökçene giderken Çoğu yolcu bende dahil mağdur olduk.Şöför akbil kullanın demekte.Bizim aylıklarımız geçerken neden birdaha akbil kullanacağız?

 3. ÜNSAL dedi ki:

  E-10 otobüs hattında evet expres lerde mavi kart geçmiyordu.Şimdi ise E-5 den giden normal E-10 HATTINDA aylık geçmiyor.NEDEN?

Yorum Yaz

Yukarı Çık