Akne Ve Sivilcelere Neler Sebep Olur

Akne Ve Sivilcelere Neler Sebep Olur

Akne ve sivilce oluşumda birçok faktör etkili. Ergenlik, hormon bozukluğu, yağlı yiyecekler…Bunlar bilinen sebepler. Ya bilinmeyen gizli sebepler? İşte güzelliğe gölge düşüren akne ve sivilcelerin gizli destekçileri…

Yeterli yağ almamak

Düşük yağlı bir beslenme şekli akneye neden olabilir. Gün içinde, küçük oranlarda, sağlıklı yağ almaya çalışın. Bu sağlıklı yağları, antinflamatuar özelliğe sahip ceviz, kabak çekirdeği, badem, kenevir tohumu, chia, zeytin, avokado, balık, ayçekirdeği ve hindistan cevizi gibi besinlerden alabilirsiniz.

Asidik gıdalar

Şeker, rafine nişasta, domates, portakal, greyfurt ve çilek gibi asidik gıdalar cildinizin aknelenmesine neden olabilir. Her ne kadar bu besinler sağlıklı olsalar da bazı insanlarda sivilcelenmeye neden olurlar. Limon ve misket limonu gibi asidik gıdalar, yenildikleri zaman alkali olurlar. Bunları tüketerek sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Nemlendiriciniz

Bazı nemlendiriciler, ne kadar iyi marka olurlarsa olsunlar, sizin cildinize iyi gelmeyebilirler. Cildinize uygun bir nemlendirici bulmayı deneyin.

Fazla meyve tüketmek

Meyve, sağlıklı beslenmenin anahtarıdır ama karbonhidratlara karşı hassas olanlarda meyve akneye neden olabilir. Limon, taneli ufak meyveler, avokado ve salatalık ise cildinizi temizler ve sağlıkla ışıldamasını sağlar.

woman having skin problemsMakyaj fırçanız

Düzenli olarak yıkanmayan makyaj fırçaları cildinizde akneye neden olabilir. Fırçanızın bakteriyle dolmaması için sıcak su ve şampuanla düzenli olarak yıkamayı ihmal etmeyin.

Buğday

Pek çok insanın buğdaya hassasiyeti vardır ama bunun farkında değildirler. Buğdayı beslenmenizden çıkartarak hem daha enerjik olursunuz hem de cildiniz daha sağlıklı olur.

Yoğun program

Eğer sürekli hareket halindeyseniz ve bir türlü dinlenecek vakit bulamıyorsanız cildiniz buna tepki gösterebilir. Yoğun hayatın getirdiği stres, yorgunluk, sağlıksız beslenmek ve uyku eksikliği cildinize kötü yansır. Kendinize mutlaka dinlenecek ve sağlıklı beslenecek vakti ayırmalısınız.

Fazla kafein

Kafein alımınız ne oranda? Siyah çay ve diğer kafein içeren ürünler cildinizin dışarı vermesine neden olabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık