Akromegali hastalığı nedir tedavisi varmıdır

nedir tedavisi varmıdır

Türkiye Endokrinoloji ve , büyüme hormonunun kontrolsüz salgılanmasıyla ortaya çıkan ve her yıl milyonda 3 – 4 kişiyi etkileyen, kontrol altına alınmadığı durumlarda yüksek tansiyon ve kalp büyümesi gibi ölümcül sağlık sorunlarına neden olan Akromegali hastalığıyla ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. M. Sait Gönen, “Tedavi için ameliyat şart ancak medikal tedaviler de çare olabiliyor. Ani organ büyümeleriyle karşılaşan hastaların bir endokrinoloji uzmanına görünmeleri erken tanı açısından büyük önem taşıyor.” dedi.

Tüm dünyada yaklaşık milyonda 80-240 kişide görülen akromegali hastalığı genellikle, hipofiz bezinde bulunan ve normalden fazla büyüme hormonu salgılayarak bedenin çeşitli kısımlarının büyümesine neden olan bir tümör nedeniyle ortaya çıkan ‘Büyüme hastalığı’ olarak da bilinen akromegali, her yıl milyonda ortalama 3 – 4 kişiyi etkilerken Türkiye’de ise yaklaşık 4.600 akromegali hastasının bulunduğu tahmin ediliyor. Bu sayının ise her geçen yıl yaklaşık 250-300 yeni hastanın eklendiği belirtiliyor.

HASTALIĞIN ÇARESİ AMELİYAT

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Sait Gönen, akromegali hastalığını, erişkinlerde büyüme hormonunun fazla salgılanması sonucu uçların büyümesi olarak tanımladı. Akromegali tedavisinin mutlak suretle ameliyat olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. M. Sait Gönen, ameliyatın çaresiz kaldığı durumlarda medikal tedavi alternatiflerinin devreye alınması gerektiğini vurguladı.

ANİ ORGAN BÜYÜMELERİNE DİKKAT

Hastalığın belirtilerini ayakkabı numarasında ani büyüme, yüzüğün parmağa dar gelmesi ve bedensel uzuvlarda ani değişiklikler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. M. Sait Gönen, “Belirtiler erişkinlikten önce olduğunda ‘devlik’ olarak tanımladığımız hastalık olur. Kemikler kapandıktan sonra yaşanırsa da akromegali hastalığı gerçekleşir. Akromegali, tedavi edilmediği takdirde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi, hastanın yaşamını tehdit edecek sorunlara dönüşebilir. Akromegali belirtilerini taşıyan vatandaşlarımızın tanı için mutlaka bir endokrinoloji uzmanına görünmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

HASTALIK İHMAL EDİLDİĞİNDE ÖLÜM RİSKİ İKİ KAT ARTIYOR

arasında , , , , , , da yer alıyor. Hastayı kuvvetten düşüren akromegali, büyüme hormonu ve IGF-1 düzeylerinde biyokimyasal kontrol, tümör hacmini küçültme ve klinik belirtilerini azaltma safhalarıyla tedavi edilebiliyor. Hastalığı kontrol altına alınmayan hastaların ölüm riskleri genel ortalamaya göre iki kat artış gösterebiliyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık