Altını Islatma (Enurezis),Alt ıslatmanın tedavisi

Altını Islatma (Enurezis),Alt ıslatmanın tedavisi

Çocuklar genellikle 18-24 aylar arası tuvalet eğitimi almaya hazırdır. Normal gelişim sergileyen çocuklar 2-3 yaş döneminde tuvalet gereksinimini haber verir, ancak bu yaşlarda organları üzerindeki kontrolü tam olarak sağlayamadıkları için zaman zaman altlarını ıslatabilirler. Bu duruma bağlı olarak, 4 yaşına kadar arada sırada görülen altını ıslatma davranışınormal karşılanabilir. Alt ıslatma davranışı her zaman psikolojik bir soruna dayanmayabilir. Bu sebeple öncelikle organik bir bozukluk olup olmadığı mutlaka saptanmalıdır.

Kalıtım, yanlış tuvalet eğitimi, ateşli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları altını ıslatma davranışına yol açabilir. Bu durumlarda alt ıslatma davranışı kısa süreli ve geçicidir. Ancak çocuğun fiziksel, hareket, dil ve zeka gelişimi normalse, tuvalet eğitimini normal dönemde aldıysa ve 4yaşında olmasına rağmen gece veya gündüz altına kaçırma davranışı zaman zamanda olsa devam ediyorsa, çocuğun duygusal bir sorunu olduğunu düşünebiliriz.

alt-islatma-icin-bitkisel-recetelerAlt ıslatma iki şekilde karşımıza çıkar. Birincide çocuk 4-5 yaşında olmasına rağmen idrar kontrolünü hiç kazanmamıştır. Bu durum organik kökenli ya da yanlış tuvalet eğitiminden kaynaklanabilir. Gelişme geriliği olan çocuklar idrar kontrolü ve tuvalet alışkanlığını yaşıtlarına göre daha geç kazanırlar. İkincisi ise; çocuğun 2 – 3 yaşlarında kendini kontrol etmeyiöğrendikten sonra yeniden altını ıslatmaya başlamasıdır. Organik nedenler söz konusu olabilir ancak kardeş kıskançlığı, ortam değişikliği, olumsuz aile ilişkileri, tutarsız ebeveyn tutumları, boşanma gibi durumların yarattığı ruhsal nedenler daha ağırlıktadır.

Alt ıslatmanın tedavisi

Alt ıslatma davranışının altındaki ruhsal nedenler, çocuğun düşüncesinde açık biçimde yer almaz. Bu sorunlar tedavide ortaya çıkarılarak çözümlenmeye çalışılır. Enürezisin organik ve biyolojik bir sebebi olmadığı anlaşıldıktan sonra; aileye danışmanlık, davranış tedavisi, psikoterapi ve ilaçla tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavi yöntemleri çocuğun aile ve kendiöznel yapısına uygun olacak şekilde planlanır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık