Ampir Uslubu Nedir

Ampir Uslubu Nedir

Ampir Nedir?

1800-1830 yılları arasında Fransa’da ortaya çıkan ve mimari başta olmak üzere, mobilya, giyim vb. alanlarda etkisini gösteren bir üslup olan ampir, yeniden klasisizme dönme isteğinden ötürü meydana gelmiştir. Bu dönemde romantizm akımının duygusal, naif ve hafif etkisi yok edilmeye çalışılmıştır. Bunun yerine saygınlıkla çerçevelenmiş bir yalınlığa sahip, imparatorun ve iktidarın sükunetine ve ağırlığına yaraşır bir şekilde tasarlanmış ampir akımı ve tarzı ortaya çıkmıştır.

Ampir, belli başlı ögeler ve simgelerle tarzını keskinleştirmiştir. Bu ögeler ampir üslubu yansıtacağını düşünülen zamanlardaki birçok akımdan ve tarzdan devşirmedir. Bu dönemde antik mimariye özgü sütunlar ve sütun başlıkları, kemerler, alınlıklar ve silmeler örnek alınmıştır. Ampir üslup Mısır mimarisinden de etkiler görülür.

Ampir kavramının ortaya çıktığı dönemde, Napolyon’un sürüp giden savaş ortamına uygun olarak dekorasyona ve mimariye savaş amblemleri ve simgeleri de dahil oldu. Ayrıca Fransız devrimcilere özgü rozetler, meşaleler ve kargılar da yine savaş ile ilgili ögelerle beraber ampir üslupta kullanılmıştır.

Ampir üsluptaki her alanda sade ve ciddi çizgiler kullanılmıştır. Kübik ve masif mobilyalar, yaldızlı bronzla, küçük kafesler ve oymalarla süslenmiştir. Bu Napolyon’un tarzını ve beğenisi yansıtan bir anlayıştır. Bu sebeplerden ötürü ampir, “imparatorluk üslubu” olarak da adlandırılır.

Ampir tarzı ve akımı, 1854-1874 yılları arasında Osmanlı mimarisinde görülmüştür. Osmanlı mimarisine barok mimariden sonra gelen ampir akımı, Avrupa’da görüldüğünden daha farklı bir biçimde ele alınmıştır.

Osmanlının batılılışma aşamasında ortaya çıkan ampir üslup, kendinden önce gelen barok ve rokoko akımlarıyla birleşerek farklı bir biçimde ele alınmıştır. Türk ampir akımı olarak da nitelendirilen ve kendine has bir tarzı olan bu üslup, insan ve hayvan figürlerinin bitkisel motiflerle kaynaştığı kompozisyonlardan oluşur. Çiçekler, stilize edilmiş akantus yaprakları, bayraklar, kılıçlar ve çeşitli müzik aletlerinin tasvirleri bu kompozisyonlarda yer almıştır. Bu kompozisyonlar mimariden mobilyaya, resimden heykele pek çok sanat alanında görülmüştür.

Ampir üslup, gerek Avrupa’da gerekse Osmanlı’da çok uzun süre etkisini göstermiş olmasa da görkemi ile büyük etki yaratmıştır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık