Anestezi nedir? Anestezi uzmanı kimdir?

Anestezi nedir? Anestezi uzmanı kimdir?

“ANESTEZİ”nin kelime anlamı duyarsızlık ve hissizlik olarak ifade edilebilir. Tıbbi anlamda ise yaşamsal fonksiyonlarda bir değişiklik oluşturmaksızın sağlanan geçici bilinç kaybı, ağrı duyumunun baskılanması ve reflekslerde azalma olarak tanımlanabilir. Anestezi ilaçları bedenin değişik yerlerinden beyne sinirler yoluyla gelen duyumsamaları engeller ve ağrı duyulmasını önler. İlaçların etkisi geçtikten sonra tüm duyular (ağrı dahil) normale döner.

Anestezi uzmanı, ameliyat olan hastada cerrahi ekibin yanı sıra tüm ameliyat boyunca ve ameliyat sonrasında, ağrı ve diğer nahoş duyguların duyulmasını önleyen ve ortaya çıkan tüm tıbbi sorunları anında teşhis edip, tedavi eden, bunun için gerekli tıbbi yöntemleri ve kuralları, ameliyat öncesinde başlayıp ameliyat sonrasına kadar uygulayan uzman hekimdir. Bu amaca yönelik olarak anestezi uzmanı hastayı ameliyat öncesinde inceler, muayene, test ve gerekli konsültasyonlar sonucunda bir anestezi planı oluşturur.

Anestezi uzmanı tüm ameliyat boyunca vücudun işlevlerini ve çalışmasını yakından izler; bu amaçla ileri teknolojiye dayalı aletler kullanır. Ameliyat esnasında eğer genel anestezi uygulanacaksa bu süre boyunca yapay solunum sürdürülecektir. Bunun için nefes borusuna bir solunum tüpü yerleştirilir. Ayrıca toplardamarlara, atardamarlara, idrar kesesine, mideye, gerekirse akciğer, karın ve omuriliğe çeşitli kateterler(çok ince plastik tüpler) yerleştirebilir. Bu tüpler ile çeşitli ilaç uygulamaları yapılır veya vücut fonksiyonlarına ait bilgi toplanır.

anesteziAnestezi şeklinin seçilmesi

Hastaya uygulanacak anestezi şekli genellikle ameliyatın cinsine, ameliyat yerine, beklenen ameliyat süresine, hastanın genel sağlık durumuna, cerrahinin gereksinimlerine, hastanın isteklerine ve ameliyathanenin imkanlarıyla koşullarına bağlıdır. Anestezinin, bilincin geçici bir süre için yok edilerek bir uyku halinde oluşturulması “GENEL ANESTEZİ” sadece cerrahi girişim bölgesinin duyusunu ortadan kaldırarak bilinçli durumda iken bölgesel hissizlik oluşturulmasını ise “LOKAL veya BÖLGESEL ANESTEZİ” olarak adlandırılır.

Genel Anestezi

Genel anestezi, bilincin doktor tarafından, bir takım ilaçlar kullanılarak, kontrol altında ortadan kaldırılmasıdır. Bu ‘ortadan kalkma’, derin bir uyku ile oluşur. Damar içine verilecek ilaçlarla veya solunum yoluyla solutulacak oksijen ve anestetik ilaç karışımı ile uyku hali sağlanır, gerekirse ilaçlarla solunum durdurularak yapay solunum cihazlarla sürdürülür. Ameliyat bitiminde anestezi ilaçları her ne yolla veriliyorsa kesilir bazılarının etkilerini ortadan kaldıracak başka bazı ilaçlar uygulanır ve uyanıklık hali ile kas gücünün tam yerine gelmesi ile yapay solunum sonlandırılarak hasta uyandırılır. Genel anestezi uygulamasından önce mide içeriğinin solunum yoluna kaçmasını önlemek için en az 6-8 saat aç ve susuz kalınması gerekmektedir. Acil durumlarda bu süre daha kısa tutulabilir.

Bölgesel (Rejyonal) Anestezi

Uyuşturulacak bölgenin özelliğine göre anestezi ilaçları doğrudan sinir liflerinin yakınına özel bir iğne ile uygulanır. Bölgesel anestezinin en sık kullanılan tipleri şunlardır:

Spinal anestezi

Bel bölgesinde, omurlar arasında bulunan omuriliğin içine bulunduğu sıvıya, çevreleyen zarlardan geçerek ince bir iğne ile lokal anestezik verilerek belden alt kısımda ağrı, his duyusu ve hareketin ortadan kaldırıldığı anestezi uygulamasıdır.

Epidural anestezi

Sırt veya bel bölgesinde, omurlar arasında omuriliği saran zarları ile bu bölgedeki doku arasında epidural boşluk olarak bilinen aralığa çok ince bir plastik tüp yerleştirilmesi ve bu tüp içerisinden lokal anestezik verilmesi ile yalnızca uygulanan bölgenin altında ağrının ortadan kaldırıldığı anestezi uygulamasıdır.

Çevresel sinirlerin uyuşturulması (periferik sinir blokları)

Ameliyat yapılacak bölgenin özelliğine göre anestezi ilaçları doğrudan sinir liflerinin yakınına özel bir iğne ile uygun yerden girilerek yapılır. El, ayak, parmak gibi bir uzvun bir bölümü veya tamamı bu yolla uyuşturulabilir.

Yüzeyel (lokal) Anestezi

Bedenin yalnızca küçük bir bölümü uyuşturulur. Anestezi ilacı içeren bir damla, özel bir krem veya bir iğne ile sinirlerin ağrı duyusunu taşınası engellenir. Ancak uyuşturulacak bölgenin buna uygun olması ve bu sinirlerin vücut yüzeyine yakın olması gereklidir.
Bölgesel anestezi teknikleriyle göbek altı seviyesindeki hemen tüm girişimler, sezaryen ameliyatları ve el , kol ayak ve bacak bölgelerindeki ameliyatlar başarıyla yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra yukarıda tanımlanan epidural anestezinin özel bir uygulaması ile normal doğumların ağrısız bir biçimde gerçekleştirilebilmesine olanak tanınmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık