Anestezı nedır ve Lokal anestezİ nedİr?

Anestezı nedır ve Lokal anestezİ nedİr?

Kelime anlamı ile anestezi “duyarsızlık, hissizlik” demektir. Lokal anestezide ise belirli bir bölgede, bilinç kaybı olmaksızın, duyunun kalkması söz konusudur.

Genel anestezı nedır?

, hayati fonksiyonlarda bir değişiklik olmadan, geçici bilinç kaybı ve reflekslerde azalma olarak tanımlanır. Genel anestezinin başarı ile kullanıldığı ilk ameliyat 16 Ekim 1846’da yapılmıştır. Eter, azot ve , sırasıyla kullanılmaya başlanmış, günümüzde çok daha modern ve nontoksik (zehirli olmayan) maddeler kullanılmaktadır.

Amelıyat öncesı hazirliklar nasil yapilmali?

Hastaya, hakkında bilgi verilir, korku ve endişesi giderilir. Hastada ameliyat öncesi dönemde pek çok nedenden dolayı (iş gücü, zaman kaybı, belirsizlikler vb.) gerilim olabilir. Anksiyete/gerilim, anestezistin uygun konuşması ve ilaçlarla birlikte giderilir.

Amelıyattan sonra neler yaşanir?

Operasyon bitiminde hasta, anestezistin gözetiminde, şuuru tam açılana dek uyanma odasında bekletilir. Ağrısının durumu kontrol edilir. Gerekirse ek ağrı kesici uygulanır. Günümüzde kullanılan konforlu anestezik maddeler ve son teknoloji anestezi makineleri sayesinde hastalar operasyondan sonra günlük yaşantılarına daha kısa sürede dönebilmektedirler

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Anestezı nedır ve Lokal anestezİ nedİr? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık