Asidin yiyeceklere etkisi Okul Öncesi Etkinliği

Asidin yiyeceklere etkisi Okul Öncesi Etkinliği

Etkinlik Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik Adı: Asidin yiyeceklere etkisi
Yaş grubu: 4-6

AMAÇ VE KAZANIMLAR

Bilişsel Alan:
Amaç 1: Olay yada varlıkların çeşitli özelliklerini söyleyebilme
Kazanım 1:Olay yada varlıkların özelliklerini karşılaştırır.

Amaç 2:dikkatini toplayabilme
Kazanım 1:dikkatini nesne üzerinde yoğunlaştırır.

Amaç 3:Belli bir durum ve olay ile ilgili neden sonuç ilişkisi kurabilir.
Kazanım 1: Bir olayın sonuçlarını söyler.

dil Alanı:
Amaç 1:dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanım 2: dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir

Materyal: Karbonat, kola, plastik bardaklar, balon, cam şişe,peynir,yumurta

Uygulama:

Çocuklar masanın etrafına toplandıktan sonra ‘Asit nedir?’ sorusu sorulmuştur. Bazı çocuklardan kolanın içinde olduğu cevabı gelmiştir. Başka nelerde asit olduğu sorulduğunda fanta cevabı alınmıştır. Daha önceden oluşturulmuş olan asitli içecekler panosu çocuklara gösterilmiştir. Sonra asitsiz içeceklerin neler olduğu sorulduğunda süt cevabı alınmıştır.

Yine daha önceden hazırlanmış olan asitsiz içecekler panosu çocuklara gösterilmiştir ve iki pano da bütün çocukların görebileceği bir yere yan yana asılmıştır. Asidin yararlı yoksa zararlı mı olduğunu sorduğumda çocuklardan cevap alınamadı. Çocuklara asidin limon gibi doğal yiyeceklerde de olduğunu fakat az olduğu için ve kendiliğinden olduğu için zararlı olduğunu fakat koladaki ve diğer içeceklerle yiyeceklerdekilerin yapay olduğu için zararlı olduğu açıklanmaya çalışıldı.

Daha sonra her çocuğun önüne şeffaf bardaklar konularak eşit miktarda karbonat dağıtılmıştır. Önce nasıl yapılacağı gösterildikten sonra çocukların bardaklarına kola konulup içine karbonatı dökmeleri istenmiştir. Ortaya çıkan kabarcıklar çocukları çok şaşırtmış ve ilgilerini çekmiştir. Ortaya çıkan bu kabarcıkların asit olduğu bilgisi verilmiştir. Sonra normal bir yumurtaya çocukların dokunmasına ve onu incelemesine fırsat verilmiştir.

eğitimBu yumurtayı 2 gün asitli bir şeyin içine koyarsak ne olabileceğini çocuklardan tahmin etmeleri istenmiştir. Cevap gelmeyince 2 gün sirkede bekletilmiş yumurta çocuklara gösterilerek incelemelerine fırsat verilmiştir. Çocuklardan 2 yumurta arasındaki farkı söylememeleri istendi. Çocuklar yumurtanın kabuğuna dokunduklarında çok şaşırdılar ve niye böyle olduğunu sordular. Yumurtanın asidin etkisiyle böyle olduğunu açıklarken Çağhan kolayı çok sevdiğini ve her gün içmek istediğini söyledi. Ona kolayı fazla içtiğinde dişlerinin de bu yumurta gibi yumuşayıp çürüyebileceğini ve midesinin de zarar görebileceği anlatılmaya çalışılmıştır.

Daha sonra bir şişenin içine kola konulup içine karbonat konulmuş balon dökülmeyecek şekilde şişenin ağzına geçirilmiştir. Çocuklara balonu yukarı kaldırdığımızda ve içindeki karbonatın kolanın içine döküldüğünde ne olabileceğini sorduğumda çocuklardan bilmiyoruz cevabı alınmıştır. Daha sonra balon kaldırılıp içindeki karbonat olanın içine boşaltılıp balonun şiştiği gözlenmiştir. Çocuklar balonun şişmesine hayretle bakıp bunun nasıl olduğunu öğrenmek istemişlerdir.

Bunun nedeninin asitler olduğu, karbonatın döküldüğünde olanın içindeki hava kabarcıklarının etkisiyle balonun şiştiği anlatılmıştır. tekrar çocukların önüne şeffaf bardaklar ve içlerine biraz kola konulmuştur. Bu sefer de çocuklardan dağıtılan peynir parçalarını kolanın içine atmaları ve olanları gözlemlemeleri istenmiştir. Çocuklar peynirin parçalanıp eridiğini söylemişlerdir. Peki bizim de asitli yiyecek ve içecekleri tükettiğimiz zaman midemizin de böyle parçalanıp parçalanmayacağını sorduğumda ‘evet’ cevabı alınmıştır. Bu yüzden de sağlığımız için asitli yiyecek ve içecekleri tüketmememiz gerektiği açıklanmıştır

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık