DOLAR: 2.32 TL
EURO: 2.85 TL

Asker uğurlamaları hakkında bilgi

Asker uğurlamaları hakkında bilgi

Ondokuz yaşına gelen gençler, önce yaptırırlar. Fiziki, akli durumları şubesi personeli ve bir tarafından görülür. Daha sonra eğitim birlikleri belirlenir.

Özellikle her Türk gencinin gönlünde şerefli bir askerlik yapmak yatar. Halk arasında, askerlik yapmayan insanların pek itibarı olmadığı görülmektedir. Bu nedenle, askerlik yapmanın önemi büyüktür.

Pusulası çıkan gençler, kendi aralarında birtakım hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar askere gidecek gencin kendi evi ya da köyün herhangi bir yerinde ( ortak olarak) eğlence yaparlar ve köyün yaşlıları ziyaret edilir.

Yörede bazı köylerde, askere gidecek gençler bir araya gelerek, mevlit okutturulur, para toplanır. Toplanan para, eşit olarak, askere gidecek gençlere dağıtırlar.

Daha sonra, oynanır, gençler kendi aralarında da eğlence düzenleyerek, asker olmanın gurur ve şerefini yaşamaya çalışırlar.

Sıra askere gidecek gençleri uğurlamaya, göndermeye, daha doğrusu ayrılığa gelir. Askerler, ayrılacakları gün köyün belirli bir yerinde toplanırlar, kemence ya da davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynatarak arabaların klaksiyonları (korna) eşliğinde kalabalık bir halk kitlesi tarafından gidecekleri son arabaya kadar neşe içinde götürülürler.

Gençler, birliklerine gidecekleri son arabaya bindiklerinde, el sallamalar, sevinç ve ile hüzün yaşanır.

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık
Önceki yazıyı okuyun:
Kaza ve Kadere İnancın İnsan Hayatı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kaza ve Kadere İnancın İnsan Hayatı Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Kaza ve Kader inancı insanda ye'sin ve ümidsizliğin ve kederin en...

Kapat