ASTİGMAT NEDİR? ASTİGMAT BELiRTİLERİ NEDİR?

NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

ASTİGMAT NEDİR?

ön yüzeyinin yuvarlak olmadığı, yumurta şeklinde olduğu bir durumdur. Astigmat olmayan gözlerde kornea futbol topu gibi yuvarlak şekilde olduğu halde astigmatlı gözlerde yumurta şeklindedir.

Yumurta veya rugby topu gibi bir korneanın 2 temel eğrisi vardır, biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırarlar ve retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar.Bu durumlarda görüntünün farklı bölümleri gözde farklı noktalarda odaklanır.

Astigmatlı kişiler hem uzakta hem de yakında bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman net değildir. Bir yön net görülürken diğer yön bulanık görülebilir.Bu durumda bir cismin dik kenarları net görülürken yatay kenarları bulanık olabilir.

ASTİGMAT BELiRTİLERİ NEDİR?

Baş ve göz çevresinde ağrı, bulanık görme, gölgeli veya çift görme, sık arpacık oluşması, uzun süren kirpik dibi iltihabı gibi belirtiler astigmat bulgusu olabilir. Astigmat baş ağrısı veya göz etrafında ağrıya neden olabileceği gibi astigmatlı kişiler kolay yorulur ve işi bırakmak zorunda kalabilir.Hafif derecede bir astigmat genellikle miyop ve hipermetropa eşlik eder.

Çocuklarda yüksek astigmat gözlükle düzeltilmezse göz tembelliğine sebep olabilir. Astigmat derecesi çok yüksekse ve zamanla değişme görülüyorsa KERATAKONUS denilen hastalık olabilir.

ASTiGMAT GÖZLÜKLE TEDAVİ EDiLEBİLİR

Astigmat silindirik camlarla düzeltilir.Astigmat tedavisiyle tamamen düzeltilebilir veya azaltılabilir.Astigmatta zamanla bir miktar artma veya azalma veya açısında değişme olabilir.

Astigmatı olan hastaların kullanmaya daha zor alışması, kırma kusuruna oluşan uyumun gözlükle bu kusur ortadan kaldırıldığında bir süre daha devam etmesidir.Bunedenle astigmatlı camlara alışmak daha zordur ve eğer doktorunuz bu tür bir önermişse sürekli kullanarak alışmak, bir gün takıp, bir gün takmayarak rahatsızlık çekmeye göre çok daha kolaydır. Genellikle hastalar gözlüklerine 1–2 haftada alışmaktadırlar.

Astigmatı olan göz için gerçek derecesinde gözlük vermek kişi geç yaşlarda doktora başvurmuşsa mümkün olamayabilir. Böyle durumlarda gözlüğün kullanılabilirliğini artırmak için astigmat derecesi biraz daha düşük tutulabilir. Aksi halde kişi gözlüğü taktığında baş dönmesi, bulantı hissi, boşluğa düşecekmiş gibi, bastığı zemini yamuk ve yükselmiş gibi hissettiğini söyler.

ASTiGMATLAR LENSLE TEDAVi EDİLEBİLİR

En iyi görme düzeltmesini sert lensler sağlar.Fakat alışması daha zor ve özellikle tozlu ortamlarda daha rahatsız olduğu için TORIC denilen yumuşak lensler tercih edimektedir.Yine de bazı durumlarda toric ile iyi görme sağlanamıyabilir ve sert gerekebilir.

Keratokonusa bağlı astigmatlar ender olarak yumuşak toric lenslerle ,bazen basit gazgeçirgen sert lenslerle ve daha ileri safhasında özel kalıplı gaz geçirgen sert lenslerle düzeltilir.

ASTİGMAT LAZERLE TEDAVİ EDiLEBİLİR

Astimatik keratotomi, LASİK, kornea nakli(düzensiz skarlı tiplerinde) gibi değişik tedavi şekillerinden de fayda görebilir.

Astigmatlar için uygulanan lazer tedavilerinde de başarı oranları hızla yükselmiştir. Halen başarının en iyi olduğu grup sadece miyop olanlardır. Hipermetrop ve mix astigmat türlerinde başarı (lazer tedavi sonrası derece kalması) oranları %90-95
Bu konu ile ilgili doktora danis.

Yazan : M. Erman Emre

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

ASTİGMAT NEDİR? ASTİGMAT BELiRTİLERİ NEDİR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık