Atletizmde 3 adım atlama hakkında bilgi

Atletizmde hakkında bilgi

Atletizmde 3 adım atlama

3 adım atlama, atletizmin bir dalıdır. Yeterince hızlanabilmek ve 10 santimetrelik sıçrama tahtasından, olabildiğince uzağa fırlayabilmek gerekir. Üç adım atlamanın, adından da anlaşılacağı gibi, üç aşaması vardır. Atletin yükseldiği ayağının üstüne düştüğü ilk adım; ağırlığını öbür ayağına kaydırdığı ikinci adım ve atlayış.

1. Atlama – Sekme (Hop),
2. Atlama – Adım alma (Step),
3. Atlama – Atlama (Jump)

ve sporcular belli bir yol boyunca koşarlar ve yolun sonunda atlayışlarını yaparlar. Bununla beraber triple atlamada ise sporcular tek ayakları üzerinde sıçrar, adım atar ve zıplarlar. Böylece başarılı şekilde bir atlama yapmış olurlar. Her olayda bir sporcunun en iyi performansı dikkate alınır. Üç raunttan sonra en iyi sekiz kalan üs raunda geçer. Daha sonra da onlar kendi arasında elemeler yaparak birinciyi belirlerler.

Tüm beraberlikler sporcuların en iyi ikinci performansı karşılaştırılarak bozulur. Eğer bu işe yaramazsa 2. , 3. …şeklinde devam ederek sonuca ulaşılmaya çalışılır. Eğer yine de beraberlik bozulmazsa ikisi de kazanmış sayılır. Ancak söz konusu olan altın madalya ise ; sporcular beraberlik bozulana dek yarışır. Mesafeler : Bir atletin atladığı sayılan mesafe sporcunun atladığı yere en yakın olan yeri ile atladığı nokta arası uzaklıktır.Eğer mesafe tam sayı değilse en yakın tam sayıya yuvarlanır.

Bir sporcu atlaması gereken yerden ileride bir yerden atlarsa ya da düşeceği alanın dışına düşerse bu bir faul sayılır. Bu tür hatalar genellikle sporcu dengesini sağlamak için kollarını açtığında olur.

Uzun atlama ve üç adım atlamada eğer rüzgarın hızı 2 m/sn. (7,2 km/sa.) den hızlı eserse kırılan rekorlar resmiyet kazanamaz.

Bir sporcu atlarken hareketine engel olan bir durumla karşılaşırsa, hakem atlayışı tekrarlatabilir. – Sporcular oyunları bir hakemden izin almadan bırakamaz. – Sporcular oyun sırasında asistanlarından yardım alamaz ; ancak sporcunun herhangi bir sağlık problemi varsa bu kural geçerli değildir. – Bir hakem eğer sporcu atlamayı çok geciktirirse onu cezalandırabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Atletizmde 3 adım atlama hakkında bilgi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık