Ayak Terlemesine Ne İyi Gelir

Ayak terlemesi özellikle yaz aylarında insanları hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan rahatsız eden önemli bir sorundur. Ayaklarda mantar oluşumuna yol açtığı gibi kötü ayak kokusuna da sebep olarak kişiyi ve çevresini rahatsız eder. Özellikle yoğun çalışan kişilerde ayak terlemesi önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu yazımızda ayak terlemesinin engellenmesi konusunda faydalı olabilecek pek çoğu basit yöntemlerden bahsedeceğiz.

•Öncelikle kişisel temizliğinize dikkat etmelisiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını da dahil ederek ayakların iyice kurulanması yararlı olacaktır. Unutmamanız gereken husus ıslak kalan ayaklarda (özellikle parmak aralarında) mantar oluşumunun baş gösterebileceğidir.

•Naylon çoraplardan kaçının ve %100 pamuklu çoraplar tercih ediniz.
•Özellikle yaz aylarında, eğer burnu kapalı ayakkabı giyiyorsanız babet pamuklu çorap tercih ediniz.

Bu sayede ayaklarınız daha serin kalır ve dolayısıyla daha az terler.
•Çoraplarınızı en az günde bir defa değiştiriniz.
•Bol su için ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

ayak-masajBu basit yöntemlere ek olarak ayak terlemesine karşı etkili uzmanların önerdiği daha komplike yöntemler de bulunmaktadır.

•Yatmadan önce ayaklarınızı yıkayıp iyice kurulayın. Bebek pudrası ile ayaklarınıza yedirerek masaj yapın. Pamuklu çorap giyerek uyuyun. Ertesi gün ayak terlemeniz belirgin ölçüde azalacaktır.
•Bir leğenin içerisine birkaç litre su koyun. Suyun içine birkaç yemek kaşığı kuru nane atın. Ayaklarınızı bu suda 20-30 dakika bekletin. Ardından ayaklarınızı iyice kurulayın.

Bu yöntem sonraki ayaklarınızdaki terleme ve buna bağlı oluşan kötü kokuyu gşdermede size yardımcı olacaktır.

•Diğer bir yöntemde ise, bir leğen suya deniz tuzu atın. Ayaklarınızı bir süre bu suda bekletin. Ayaklarınızı iyice kuruladıktan sonra ezilerek toz kıvamına getirilmiş birer çorba kaşığı papatya ve adaçayı karışımını iki çorba kaşığı pudra ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ayaklarınıza sürün. Zamanla terlemeniz azalacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık