Aydan Kaya Resimleri Aydan Kaya Biyografisi

Aydan Kaya Resimleri Aydan Kaya Biyografisi

Türkiye Aydan Kaya’yı yarışmasında tanıdı. Yarışmanın ardından birçok isim silinip gitti. Ama o müzikle bağlarını koparmadı, bir yandan da dizi oyunculuğu yaptı.

Kaya, geçtiğimiz günlerde Adım Adım isimli bir albüm çıkardı. Albümde dünyaca ünlü sanatçı Chris de Burgh’le düet yapan müzisyen oldukça iddialı: “Türkiye’nin en iyi yorumcularından biriyim.”

Aydan Kaya kimdir? Müziğe ilgisi ne zaman başladı?

Daha çok küçükken ayna karşısında deodorant şişesini mikrofon yapıp şarkı söylermişim. Ailemizde müzisyen olan kişiler bu ilgimi fark etmişler ve yine akrabamız Bertan Üsküdarlı bana bu konuda küçük yaşta destek olmaya başladı.

Fasıllarla başladım, şan dersleriyle devam ettim ve sonra kendi başıma programlar yapmaya başladım. Özellikle Antalya’da epey popüler olmuştum ki Popstar hayatıma girdi.

Popstar yarışmasına neden katılmıştınız? ‘Keşke katılmasaydım’ dediğiniz oluyor mu?

O dönem birkaç gazeteci arkadaşım ve annem önayak olmuştu. Keşke katılmasaydım demedim. İlk defa bu tarz bir yarışma yapılıyordu. Bu tarz interaktif şarkı, dans, evlilik ya da benzeri format yoktu. Tüm Türkiye’nin ilgiyle izlediği bir yarışmada yer aldığım için çok mutluydum ama sonuçları itibarı ile o mutluluk soldu gitti.

Bu tür yarışmaların reyting için yapıldığını söylüyorsunuz. Pişman mısınız bunun bir parçası olduğunuz için?

Açıkçası ben yarışmaya girerken gerçek anlamda Türk müziğine hizmet edebilecek kalıcı starların çıkacağı bir format olduğunu düşünerek girdim. Pişman değilim ama sonuçları başta beni olmak üzere kimseyi mutlu etmedi. İlk furya olması nedeniyle epey ilgi topladı ama herkes bir yerlere savrulup gitti. Yurtdışı örneklerini de inceledim. Yarışmayı ilk 3 içerisinde bitiren yarışmacılar ülkelerinde star olmuşlar. Yarışma bittikten sonra bu işin eğitimi ile ve iyi projelerle beslenmişler. Bizde elenildiği gün defter kapatılmış. Sanırım fark ve hayal kırıklığı buradan kaynaklanıyor. Tabii ki maliyetli bir iş ve ucunda reyting olmalı ama doğru olan formül, reytingi topladıktan sonra o insanların bir yerlere getirilmesi çabası olmalıydı.

Bu yarışmalarda ünlenen birçok kişi silindi gitti. Siz nasıl kalabildiniz?

Yapılan işlere bakılırsa benim silinip gitmem gerekirdi ama ne mutlu ki doğru olanı yapmışım. Tüm yarışmacılar iyi-kötü albümler hazırladılar. Ben o an en tepedeki plak şirketlerinden teklif almama rağmen albüm yapmadım. Başkalarının beni sırtında taşıyarak çıkardıkları basamaklardan tepetaklak düşeceğimi biliyordum. “Sabırla, yavaş yavaş, ‘adım adım’ kendim çıkarım.” dedim. Yarışmadan önce de sahneye çıkıyordum, yarışmadan sonra da sahne yaşantıma devam ettim. Oyunculuk okumak için üniversiteye girdim. Daha 1. sınıftayken dizilerde boy göstermeye başladım ve iyi yorumlar aldım. Geçen yıl mezun oldum ve o esnada başladığım albümümü dünyaca ünlü bir müzisyenle de yaptığım düet ile taçlandırarak piyasaya çıkardım. Onlar 9 günde zirveye tırmandılar, 9 ayda yok oldular. Ben 9 yılda tırnaklarımla kazıdım, kaybolmayacağım ve güçlenerek devam edeceğim.

Yeni albümünüzün ismi Adım Adım. Bu isim, sizin müzik dünyasındaki yolcuğunuzu mu özetliyor?

Bir anlamda öyle. Hızlı gidip duvara çarpmaktansa adım adım gidelim, kalıcı olalım, iyi işler yapalım yaklaşımıyla hareket ettik. Sağ olsunlar yapımcım Ahmet Çelenk, danışmanım Süheyl Atay ve ekibimdeki diğer tüm arkadaşlarım bu stratejiyi benimsedi ve destek oldular.

Albümde çok önemli isimlerle birlikte çalışmışsınız. Oldukça iddialısınız sanırım?

“İddia” iddialı bir kelime olabilir. Öncelikle kaliteden ödün vermemeye uğraştım. İddialı değil miyim, iddialıyım. Türkiye’nin en iyi yorumcularından biriyim. Kendime sanatçı, besteci, söz yazarı demem ve dedirtmem fakat iyi bir yorumcu olduğumu bilerek yapıyorum bu işi ve yorumculuk anlamında iddialıyım. Projeyi ise olabildiğince kaliteli yapmaya çalıştım ve kaliteden ödün vermeyeceğim.

Arap ülkelerinde el üstünde tutuluyorum

Oyunculuk sebebiyle özellikle Arap ülkelerinde çok tanındığınızı duyduk. Orada nasıl size olan ilgi?

Elveda Derken, Arap ülkelerinde çok sevilince Arap halkı bu dizi vesilesi ile sesimi keşfetti ve şimdi Arapça bir albüm hazırlıyorum. 22 Arap ülkesinde piyasaya çıkacak. Oralarda bana oldukça yoğun ve olumlu bir ilgi var. Çok sıcak davranıyorlar ve gittiğim Arap ülkelerinde el üstünde tutuluyorum. Sadece bana karşı değil başta ülkemize karşı bir saygı ve sevgi var. Türk dizileri zaten revaçta ve oyuncuların tümü çok seviliyor, örnek alınıyorlar. Benim de ciddi bir hayran kitlem var.

Arapça biliyor musunuz peki?

Türkçe seslendirdiğim şarkıların Arapça versiyonları olacak. Sözlerinin anlamlarını biliyorum ama telaffuz ve okutmanlığım konusunda değerli duayen Selami Şahin’den destek aldım. Büyük emeği var üzerimde. Arapça bazı kelimelere hakimim ama tek başıma bu işin üstesinden gelemezdim. Kısacası anlamlarını bilerek ama Arapça bilmeyerek okumuş oldum.

Sessiz sedasız evlendiğinizi duyduk. Evlilik hayatınız nasıl gidiyor?

Gayet iyi gidiyor. Reklam aracı olmasını istemediğim için sessiz sedasız oldu. Eşim bizim sektörden değil ama beni her anlamda çok destekliyor ve kendimi bu anlamda çok şanslı hissediyorum.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar eylül ezgi yılmaz dedi ki:

    seni hiç sev miyorum alpı daha çok seviyorum

Yorum Yaz

Yukarı Çık