Ay’ın Evreleri Nedir

Ay’ın Evreleri Nedir

Ay’ın değişik biçimlerde görülmesine “Ay’ın evreleri” denir.

1)YENİ AY:
Ay’ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile Güneş’in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş’e dönük olan parlak yüzü Dünya’dan görülmez.

2) İLK DÖRDÜN :
Yeni Ay’dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay’ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya’dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

Ayın Evreleri) DOLUNAY :

Yeni ay’dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır.

Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

4) SON DÖRDÜN :
Ay’ın Dolunay’dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya’dan görülme evresidir.

ayin-evreleriAY’IN HAREKETLERİ :
1) AY’IN KENDİ EKSENİ ETRAFINDAKİ DÖNÜŞÜ:
Kendi ekseni etrafındaki hareketi güneş günüyle 29,5 günde tamamlar) Yani Ay’ın kendi ekseni etrafındaki hareketi çok yavaştır.

2) AY’IN DÜNYA ETRAFINDAKİ DÖNÜŞÜ :
Dünya etrafındaki hareketi (Bunu da aynı sürede yani 29.5 günde tamamlar)
Bu nedenledir ki;
* Dünya’dan bakıldığında Ay’ın hep aynı yüzü görülür.
* Ay’da yaklaşık 15 gün gündüz, 15 gün gece yaşanır.
Gece-gündüz süreleri arasmdaki farkm fazla olması ve atmosferinin olmaması günlük sıcaklık farkmm çok fazla olmasmda etkili olmuştur, Bu da Ay’da şiddetli mekanik çözülmelerin görülmesinde etkili olmuştur.

3) AY’IN GÜNEŞ ETRAFINDAKİ DÖNÜŞÜ :
Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketi: Bunu da 365 gün 6 saatte tamamlar.

AY HAKKINDA BAZI BİLGİLER
– Ayın Kütlesi………….:(1024 kg) 0.07349
– Ayın Hacimi………….: (1010 km3) 2.1968
– Ayın Yarıçapı………..: (km) 1737.4
– Ayın Kütle Yoğunluğu: (kg/m3) 3340
– Ayın Yerçekimi Sabiti: (m/s2) 1.62
– Ayın Kavuşum Dönemi: (gün) 29.53
– Ayı Yıldızıl Dönemi…: (gün) 27.3

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. !! One Student !! dedi ki:

  Ay tıpkı Dünya gibi, kendinden ışık vermez. Güneşten aldığı ışığı yansıtır. Onun için, Dünya Güneş’le Ay’ın arasına girdiği zaman Ay kısmen veya tamamen görünmez olur. Başka bir deyişle, Güneşten aldığı ışığı her zaman aynı açıdan yansıtmaz. Hilal, yarımay, dolunay gibi şekillerde görünür ki bunlara Ay’ın evreleri (safhaları) denir.
  Ay’ı bütün olarak ancak Dünya’ya dönük yüzü Güneş’in karşısına geldiği zaman görülür. Ay’ın aydınlık yüzü Güneş’in karşısına geldiği zaman hiç görünmez. Ay, Dünya ile Güneş’in arasına girdiği zaman, Dünya’nın gölgesinden çıkarken görülen ince şekli yeniay’dır. İki hafta sonra dolunay’ı görülür. 29,5 gün sonra Ay tekrar Güneş’in karşısına geçer ve tekrar yeniay görünür.

  Ay’ın evreleri

  Ay’ın evreleri şu dört isimle adlandırılır:
  1. YENİAY(HİLAL)
  2. İLK DÖRDÜN
  3. DOLUNAY
  4. SON DÖRDÜN
  1-YENİ AY EVRESİ
  Ayın aydınlık olmayan tarafı dünyayı kaplamıştır. Ay dünyadan açıkça görülemez. Fakat güneş tutulması süresince görülebilir.
  2- HİLAL EVRESİ
  Ayın belirli bir kısmı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat aydınlanan bölüm ayın yarısından küçüktür. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

  3- İLK DÖRDÜN EVRESİ
  Ayın yarısı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

  4- KONVEKS AY EVRESİ
  Ayın yarıdan fazlası güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat tamamı güneş ışınlarıyla aydınlanmaz. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

  5 – DOLUNAY EVRESİ
  Ayın aydınlık tarafı dünyayı kaplamıştır. Ay dünyadan açıkça görülür. Fakat tamamı güneş ışınlarıyla aydınlanır.

  6- KONVEKS AY EVRESİ
  Ayın yarıdan fazlası güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat tamamı güneş ışınlarıyla aydınlanmaz. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

  7- SON DÖRDÜN EVRESİ
  Ayın yarısı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.

  8- HİLAL EVRESİ
  Ayın belirli bir kısmı güneş ışınlarıyla aydınlanır. Fakat aydınlanan bölüm ayın yarısından küçüktür. Ayın parçalı görüntüsü sürekli büyüyecektir.
  Ayın Evreleri,Ayın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir. Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya, ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.

Yorum Yaz

Yukarı Çık