Bankalardan Dosya Masrafı Ücretini Geri Almak için Dilekçe Örneği

, , , dosya masrafı geri alma, , , , , , , ,

Bankalardan çekilen ihtiyaç kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi vb. her türlü kredi için, kredi tutarına göre kesilen dosya masrafı yeni çıkan bir kanuna göre geri alınabilecek.

Dosya masrafını geri almak için dilekçe yazmak gerekiyor. Bu dilekçe ile kredinin çekildiği banka şubesine başvurmanız gerekmekte.

Bu başvurudan olumlu sonuç alımadığı takdirde kaymakalıklardaki tüketici hakem heyetine başvurmak gerekiyor. Eğer alacağınız 1.061 TL’nin üzerinde ise tüketici mahkemelerine başvurmak gerekiyor.

İlgili başvurudan sonra 1-3 ay arasında sonuç alınabiliyor. Sonuç çıktıktan sonra şahıs ve bankaların karara itiraz etmek için 15 gün yasal süreleri oluyor.

ÖRNEK DİLEKCE

……………………BANKASI ………………… ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

 

………………nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.

 

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan ekte makbuzunu sunduğum ……TL kesinti yapılmıştır.

Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih

imza

Adı Soyadı

*************************************
*************************************
*************************************

BİR BAŞKA DİLEKCE ÖRNEĞİ

İHTARNAME

………BANKASI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE,

ADRES:

KONU: Kredi kartı dosya masrafı iadesi hk.

………………nolu müşterinizim …………. Bankası Şube Müdürlüğünden ……………… tarihinde …… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım. Benden …………. TL dosya masrafı alındı.

DOSYA NUMARAM :

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin onayladığı emsal karar doğrultusunda, haksız alınan bu paranın tarafıma iade edilmesini istiyorum……/……/ 2012

Ek:

1.)Makbuz

2. )Yargıtay 13. Hukuk Dairesi
Karar Tarihi: 15.12.2011
Esas No: 2011/9823
Karar No: 2011/19204

3.)Ankara 7. Tüketici Mahkemesi
Karar Tarihi: 14.04.2011
Esas No: 2010/858
Karar No:2011/309

Ad ve Soyad :

İmza :

Adres :

Tel :

E-mail :

*************************************
*************************************

DİKKAT:İkamet edilen ilçe kaymakamlığındaki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne ücret ödemeden başvurulmaktadır.Tüketici Hakem Heyetleri yasaya göre; kendilerine gelen başvuruları azami üç ayda karara bağlamak zorundadır. 2012 yılı için, 1.161.67 TL’ sına kadar İlçe Hakem Heyeti kararları bağlayıcı olup, mahkeme ilamı niteliğinde ve icra kabiliyetini haizdir. Heyet kararını beğenmeyen taraf 15 gün zarfında Tüketici Mahkemesi’ne itirazda bulunabilir.

Bu bağlamda, Hakem Heyetinden karar olumlu çıksa bile Tüketici Mahkemelerince reddedilebilir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE VERİLECEK DİLEKCE ÖRNEĞİ

………….. Kaymakamlığı

Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına,

KONU: Banka dosya masrafı iadesi Hak.

…………………….Bankası Şube Müdürlüğünden ……………… tarihinde …… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.. Benden …………. TL dosya masrafı alındı.( Makbuz ektedir)

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin onayladığı emsal karar doğrultusunda, haksız alınan bu paranın tarafıma iade edilmesini saygılarımla rica ederim.…/……/ 2012

Ek: 1-)Makbuz.

Ad ve Soyadı :

İmza

T.C Kimlik numarası:

Adres :

Telf. ve E-Posta :

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Barış dedi ki:

    8 yıldır düzenli olarak kredi kullanıyorum ama ne kadar ne zaman miktar nedir hiç bilmiyorum kaç tane kredi kullandım hangi tarihlerde aldım ne kadar dosya masrafı var hiç bir makbuz yok elimde bunları nereden öğrenebilirim ömer rizk raporu die bişe bulamadım netten bunu açıklarmısın lütfen

Yorum Yaz

Yukarı Çık