BAŞLICA TERMOPLASTİKLER NELERDİR?

BAŞLICA TERMOPLASTİKLER NELERDİR?

Başlıca termoplastikler , , , , PE (Polietilen), PP (Polipropilen), , , , , , , gibi plastik malzemelerdir.

BAŞLICA TERMOSET PLASTİKLER NELERDİR?

Fenolik reçineler, furan reçineleri, epoksi reçineler, alkid reçineler, melamin formaldehid reçineler ve doymamış poliyester reçineler kullanılan başlıca termoset plastik malzemelerdir.

PLASTİKLER NİÇİN TAKVİYE EDİLİR?

Plastikler, tek başlarına kalıplandıkları takdirde özellikleri sınırlı boyutlarda kalmaktadır. Özellikle termoset plastiklerin üstün kimyasal mukavemetlerine rağmen, mekanik mukavemetlerinin düşük olması, elyaflı takviye malzemeleri ile takviye edilmelerini gerektirmektedir.

Ayrıca, plastiklerin ısı dayanımları ve mekanik özelliklerinin arttırılması, boyutsal daralmaların iyileştirilmesi ve boyutsal stabilitenin sağlanması, plastiklerin değişik takviye malzemeleri kullanılarak takviye edilmesi ile mümkün olmakta ve böylelikle üstün nitelikli kompozit malzemeler elde edilebilmektedir. Cam elyafı ile takviye edilmiş bazı plastiklerin özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ELYAF TAKVİYELİ PLASTİKLER NERELERDE KULLANILIR?

Elyaf takviyeli plastikler genellikle otomotiv endüstrisi, elektrik endüstrisi, elektronik endüstrisi, büro ve ev aletleri endüstrisi, deniz teknesi endüstrisi, kimya endüstrisi, inşaat endüstrisi ve havacılık endüstrisi gibi endüstri dallarında metallere oranla çok daha hafif olmaları ve korrozyona uğramamaları nedeni ile ikame malzemesi olarak kullanılır.

Havacılık endüstrisinde hafifliğin ve yüksek mekanik dayanımın aranması nedeniyle takviye malzemesi olarak karbon ve/veya aramid elyafı; plastik olarak da epoksi, PEEK gibi daha yüksek fiziksel özellikli plastikler kullanılmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık