Bebek beslenmesinde Ek gıdalara ne zaman başlamalı?

Bebek beslenmesinde Ek gıdalara ne zaman başlamalı?

Beslenme, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde en belirleyici faktördür. Anne sütü, özellikle ilk aylarda beslenmenin vazgeçilmezi kabul edilse de, emzirme ve ek gıdalara geçiş döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Anne sütü, besleyici özelliğinin yanı sıra, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişiminde ve ilerleyen yaşlarda karşılaşabileceği pek çok hastalıktan korunmasında da önemli bir yere sahip. Bu nedenle bebeğin, özellikle ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmesi ve su dâhil hiçbir ek gıda verilmemesi tavsiye ediliyor. Ancak sütün yetmediği durumlarda ilerleyen yaşlarda çeşitli hastalıklarla karşılaşmaması için bebeğin nasıl besleneceği ve ek gıdalara geçiş döneminde nelere dikkat etmek gerektiği bilmeli.

Sütünüz yetmiyorsa…

Emziren bir annenin bünyesi günde bir litre süt ürettiği için, sütün kalitesi için beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Bu nedenle, doğum sonrası fazla kiloları vermek için annelerin diyet uygulamaktan kaçınmaları gerektiğini söyleyen beslenme uzmanı Nil Şahin Gürhan, annelere bol sıvı almaları ve tükettikleri gıdaların çeşitliliğine dikkat etmeleri tavsiyesinde bulunuyor. Emzirme döneminde, özellikle ‘şu gıda sütü artırır’ diye bir durum söz konusu olmasa da, annenin tükettiği besinlerin sütün aromasını etkilediğini bilerek, fazla baharatlı ve acılı besinlerden kaçınması gerekiyor.

Emzirme döneminde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri anne sütünün yetersiz kalması. Az süt üreten ya da bebeğinin doymadığını düşünen anneler, meyve suyu ya da pirinç unu gibi ek gıdalara yönelebiliyor. Bu da hem bebeğin mide bağırsak sistemine zarar veriyor, hem anne sütünden aldığı besinin etkisini azaltıyor, hem de sağlıksız kiloya yol açıyor. Emzirememe durumunda özellikle ilk 6 ay pirinç unlu karışımlar başta olmak üzere, her tür gıdadan uzak durulmasını şiddetle tavsiye eden Gürhan’a göre bir uzmana danışarak anne sütüne en iyi alternatif olan toz mamalara başlamak mümkün. Anne sütü yerine yaygın olarak kullanılan bir diğer besin inek sütü olsa da böbreğe zarar verdiği ve kabızlık, reflü gibi hastalıklara neden olduğu için tüketilmemesi önerilen gıdalar arasında.

Bebeğinizi mamayla beslemeye başladığınızda dikkat etmeniz gerekenler de var. Farklı mama markalarının bağırsak üzerindeki etkileri farklı olduğu için mama kullanacak olanlara aynı markanın devam ürünleri tavsiye ediliyor. Ayrıca mamanın uygun miktar ve kıvamda verilmesi ve bebek daha iyi beslensin düşüncesiyle karışıma süt ya da fazla mama katılması, sağlık sorunları oluşturabiliyor.

bbkgidaekEk gıdalara ne zaman başlamalı?

Anne sütüne ek olarak normal gıdaya geçiş dönemi kabul edilen 6 ila 12’nci aylar arasında, beslenmede küçük değişiklikler yaparak bebeği yeni sürece hazırlamak gerekiyor. Uzmanlar bu süre zarfında, bebekleri 6 ayı dolduran annelere, meyve suyu, sebze çorbası, muhallebi ve benzeri gıdalarla başlayarak yavaş yavaş normal beslenme düzenine geçmelerini tavsiye ediyor. Besinlerde adım adım sıvıdan katıya geçildiği gibi, aynı şekilde miktarın da önce kaşık, sonra küçük kâse, sonra tabağa çevrilmesi öneriliyor. Bu dönemde görülen en yaygın sorun, iştah problemi. Özellikle anne sütünü seven bebekler, yemeğe geçişte zorlanabiliyor.

Her bebeğin beslenme psikolojisi farklı olduğu için yemek konusunda fazla ısrarcı olmamak gerekiyor. Yetişkinler nasıl tatlıyı ya da tuzluyu daha fazla sevebiliyor ya da bazı yemekleri diğerlerine tercih edebiliyorsa, bebeklerde de durum daha farklı değil. Anne, süreci doğala bırakarak çocuğu sofraya oturtup ve gözlemlemesine izin verdiğinde çocuğun beslenmesi de zamanla düzene giriyor. 6’ncı aydan sonra ek gıdalara başlamak, bazı hastalıkların önlenmesinde de önemli role sahip.

Püre faslını uzatmak obezite sebebi

9’uncu ayından sonra bebeğinizin çene yapısı gelişmeye başlıyor. Yaşını dolduran bir bebeğin yetişkin gibi beslenmeye başlanması gerektiğinden, 9’uncu aydan sonra katı gıdalara geçilmesi, bebeği yetişkin beslenmesine hazırlıyor. Ancak 6-9 aylar arasında çocuğu püreye alıştıran annelerin, bebek zorlanmasın diye 9’uncu aydan sonra da püreye devam etmeleri, hem midede tembelliğe neden oluyor hem de damak tadının oluşmasını engelliyor. Çocuğun sindirim sistemiyle oynandığı için ileri yaşlarda da obezite riski doğuyor. Anneleri bu konuda uyaran Gürhan, bebeğin bu dönemde şekersiz, tuzsuz ve baharatsız gıdalarla beslenmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık