Bebek Maması Zayıflatır mı

Bebek Maması Zayıflatır mı

Günümüzde kilo vermek adına birçok diyet listesi mevcuttur. Spesifik isimler altında çıkarılan bu listeler, kişinin antropometrik özelliklerine, sağlık durumuna, günlük yaşam ve alışkanlıklarına bakılmadan yazılmış, tüm insanlığa mal edilmiş listelerdir. Son yıllarda özellikle “Holywood Yıldızlarının Uyguladığı Diyet” olarak göz önüne serilen “Bebek Maması Diyeti” oldukça dikkat çekmektedir.

Bebek Maması Diyeti Nedir?

Bebek maması diyeti, kavanozlarda püre şeklinde satılan bebek mamalarının tüketiminden ibarettir. Bir kavanozu 100 kalori olan bu mamalardan günde 14 porsiyon tüketilmesi istenir. Toplamda gelen kalori 1400 olarak hesaplanır, kalori kısıtlaması sağlandığından bireyin kilo vermesi hedeflenir.

Bebek Maması Diyeti” Sağlıklı mı?

Duruma kalori bazından bakıldığında kalori kısıtlaması yapıldığında kilo verilebilir ancak kilo vermek isteyen her kişinin alması gereken kalori farklıdır. Örneğin kilosu fazla olan bir kişinin zayıflaması için verilen kalori 1600 olarak hesaplanabilirken bir başka kişi için bu 1300 kalori olabilir. Bebek maması diyetinde kişiye bakılmadan kalori belirlenmiştir.
Bebek mamaları bebekler için özel hazırlanmıştır ve bebeklerin ihtiyaçlarını içermektedir. Bebek mamalarının içerisinde yetişkin kişiler için yeterli vitamin-mineral yoktur. Bu açığı kapatmak için kişilere günlük 4 şişe soda önerilir ancak sağlıklı beslenmede günlük 1 şişe sodaya izin verilebilir. Çünkü soda içerisindeki sodyum miktarı yüksektir. 4 şişe içildiğinde ise kişide ödem meydana gelebilir.
Bebek mamalarının içerisinde tuz, şeker, yağ, katkı maddeleri yoktur. Bu durum bebekler için güzel olsa da yetişkinlerin günlük belli bir miktar yağ, tuz ve karbonhidrat alımına ihtiyaçları vardır. Bebek maması diyeti bunları karşılayamaz.
Mamalarda lif, kalsiyum, D vitamini yoktur. Yeterince kalsiyum, D vitamini, lif tüketmeyen kişilere bebek maması diyeti yaptırmak gelecekte osteoporoz, kemik kırılmaları, depresyon, kronik yorgunluk, saç dökülmesi riskini artırmak demektir.

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

Kilo vermek isteyen kişiler mutlaka bu işin uzmanı olan diyetisyenlere başvurmalıdır. Kendilerine özgü hazırlanmış sağlıklı beslenme listesi ile belirli zamanlarda takipleri yapılmalıdır.

Sağlıklı beslenmede mutlaka 3 ana, 2-3 ara öğün olmalıdır. Ana öğünlerde besin çeşitliliği sağlanmalı, dört besin grubundan da besinler bir arada tüketilmelidir. Bu tarz bir beslenmenin yanında mutlaka 2-2,5 litre su içilmeli, düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık