Bebekler Parmaklarını Neden Emer

bebekler-neden-parmak-emerler-6Bir yaş civarı çocukların hemen hemen yarısının parmağını emdiğini belirten uzmanlar, yaşamın ilk yıllarında görülen parmak emmenin anne babalar tarafından bir sorun olarak algılanmaması gerektiğini, güçlü emme duygusu ile doğan bebeklerin emerek psikolojik tatmin yaşadıklarını belirtiyorlar.

Parmak emme çocuk için ne zaman bir sorunu işaret eder sorusunu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben yanıtlıyor.

Parmak emme çocuklarda psikolojik bir etken olmaksızın 3-4 yaşına kadar görülen ve olağan kabul edilen bir durumdur. Parmak emme çoğu zaman beslenmeye bağlı olmaz ve açlıktan kaynaklanmaz. Ağızdan haz da alındığı için parmak emme, emme bebeğe psikolojik doyum da sağlar. Bu nedenle 1 yaş civarı çocukların hemen hemen yarısı parmaklarını emer. 18. ayda parmak emme sıklaşır ve 3-4 yaşına normal kabul edilir. Çocuğunuz 4-5 yaşlarına gelmiş ve hala parmak emme alışkanlığı devam ediyorsa ona bu davranışının çocukça olduğunu anlayabileceği bir dille anlatmanız gerekir.

Çocuklar bu yaşlarda büyükleri taklit etme eğilimindedirler. Ancak eğer 5-6 yaş sonrasında hala parmak emiyor veya hiç emmezken parmak emmeye başlıyorsa, çocuğunuzun hayatında ne gibi kaygı etmenleri bulunduğunu iyi araştırmalısınız ve gerekirse bir uzmandan yardım almalısınız. İlgili uzmana başvurulmaz ve altta yatan etmen tespit edilemez ise ilerleyen dönemlerde çocukta daha ciddi psikolojik problemler ortaya çıkabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık