Bebeklerde boyun eğriliği,bebeklerde boyun eğriliği nasıl anlaşılır

Bebeklerde ,bebeklerde nasıl anlaşılır

Bebekler kafalarını tutmakta zorlandıkları ve rahat ettikleri tarafa döndükleri için genelde anneler bu hastalıktan hemen emin olamazlar. Ancak boyun kaslarında ya da yüzün sadece bir tarafında bir şişme görüldüğünde büyük ihtimalle durum.

Torticollis hastalığıdır. Boyunda ve yüzde oluşan şişlikler her iki tarafta da olabilir. Genelde doğumdan 2-3 hafta sonra belirti göstermeye başlar.

Torticollis () nadir görülen vakalardan biridir. Sebebi net olarak açıklanamamış olsa da bazı riskli durumlar var.

boyun eğriliği• Gebelikte geçirilmiş bir travma
• Anne karnındaki bebeğin duruş pozisyonu
• Anne karnındayken bebeğin aldığı bir darbe
Yukarıda sayılan bu üç neden sadece Torticollis hastalığına değil birçok soruna yol açabilir. Bu yüzden Gebelik dönemi süresince düzenli aralıklarla muayene olunmalıdır.

Bebeklerde Boyun Eğriliği Torticollis Tedavisi

Torticollis için en ideal yöntem fizyoterapidir. Uygun egzersizlerle ve istikrarlı bir şekilde tedavi edilmeli. Torticollis tedavisinde egzersizlerin başarı oranı çok yüksek fakat egzersizler kesinlikle bir uzman tarafından yaptırılmalıdır.

Eğer egzersiz tedavisi olumlu sonuç vermezse ya da Torticollis teşhisinde gecikilip çocuk bir yaşını geçtikten sonra anlaşılırsa cerrahi müdahale gerektirebilir. hastalığı nadiren cerrahi operasyon gerektirir ve başarı oranı da yüksektir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. zubeyde dedi ki:

    cok korkuyom 1 hafta zeytin yagi ile boynuna masaj yaptim dùzeldi dùzeldi dedim masaji biraktim geri ayni oldu arkadaslar lutfen bana yardim edin cok korkuyom oglum hep oyle kalir diye

  2. zubeyde dedi ki:

    benim oglumda 7 aylik napacagimi bilmiyom boynu hep sag tarafa dùsuyor doktora gotùrdùm bir sey olmaz diyor

Yorum Yaz

Yukarı Çık