Bebeklerde gaz sancısını azaltmak için nasıl beslenmeli

Bebeklerde gaz sancısını azaltmak için nasıl beslenmeli

Anneler beslenmelerine dikkat etmeli.

Kolik hem anne sütü hem de formül mamayla beslenen bebeklerde görülebilir.

Emzirme döneminde annenin beslenmesi çok önemlidir çünkü bebeğin ilk 6 ayda temel besin kaynaği anne sütüdür.

Bu dönemde, emziren anneler yediklerinin, bebeklerinde gaz sancısı yaptığını farkedebilirler. Portakal, mandalina, çilek, domates ve meyve suları gibi yüksek asitli yiyecekler; inek sütü ve , , vb. ve meşhur kuru baklagiller gaz yapması muhtemel gıdalardandır. Bu gıdaların sütten geçerek bebekte gaz yapıp yapmadığını anlamak için, 1 hafta kadar bu besinlerden uzak durup bebeğinizde değişikliği gözlemlemeniz faydalı olabilir. Sonrasında ise bir kaç gün arayla bu gıdaları öğünlerinize ekleyerek, hangilerinin bebeğinizde gaz yaptığını anlamaya çalışıp, o gıdalardan uzak durabilirsiniz.

bebeklerde gaz sancısıEmzirme pozisyonunun doğru olmasına dikkat etmelisiniz.

• Beslenmesi sırasında bebeğinizin hava yutmasını engellemek için bebeğinizin memenin ya da biberonun sadece ucunu değil, büyük kısmını ağzına almasını sağlamalısınız.

• Hava yutma riskini azaltmak için, beslenme bittikten sonra bebeğinizin biberonu emmeye devam etmesini engellemelisiniz.

• Bebeğinizi emzirseniz de biberon da verseniz, beslenme esnasında bebeğinizin kafasını midesinden yukarıda tutmalısınız.

• Bebeğinizin mide kapasitesinin küçük olduğu düşünülerek, sindiremeyeceği kadar çok yemekle besleyip gaz yaratmak yerine, az-az ve sık-sık beslemelisiniz.
Devam sütünü değiştirmek bir yöntem olabilir.
Anne sütü yetersizliğinde bebeğiniz devam sütü ile besleniyor olabilir. Bebeğiniz gaz sancısı çekiyorsa doktorunuza danışarak gazlı bebekler için geliştirilmiş özel formüllere geçiş yapmanız işe yarayabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bebeklerde gaz sancısını azaltmak için nasıl beslenmeli Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık