Bebeklerde Gaz Yapan şeyler nelerdir?

Yapan şeyler nelerdir?

Bebeklere ?ekerli su ya da pekmezli emzik kesinlikle tavsiye edilmez. Ylk 6 ay içinde bebek için sadece anne sütü tercih edilir. Anne sütü dışında su dâhil hiçbir ?ey tavsiye edilmez.

Bir emziğin pekmez, bal gibi yiyeceklere batırılması önerilmez. Bal kimi zaman bebe?i öldürebilecek düzeyde hayati tehlike oluşturur.

Bebek 2 yaşını doldurana kadar bal yedirmeyin

Genel olarak bebek 2 yaşını dolduruncaya kadar bal yedirilmemeli. Çünkü bal botilizm toksin içerir ve bebeklerde ciddi alerjilere neden olabilir.

Emzik kesinlikle farkly bir maddeye batırılarak bebeğe verilmemeli. Ylk 1 ay içinde ise kesinlikle emzik kullanılmaması gerekir.

Kundaklamanın faydası yok

Kundaklamak ise bebeğe faydas olmadığı gibi aksine kalça çıkığı riskini artıtdığından dolayı tavsiye edilmez.

Bebeğin rahat giydirilmesi, rahat bir ortamda yatırılması problemlerini belirgin ölçüde azaltır. Kundaklama gibi çok sarıp sarmalayarak giydirmek bebeğin gazını artırır.

Yapılan bir diğer yanlış ise bebeğin gazını çykartmak için yatırılıp bacaklarının hareket ettirilmesidir. Bu, gazı çıkarmaya yardımcı olmadığı gibi bebeğin kalça eklemine de zarar verir.

Bebek anne karnında 9 ay süresince çok rahat, sadece damarların bulunduğu ve onların çıkardığı sesler nedeniyle tamamıyla sakin ve müzikal bir ortamda büyür.

Bebek için huzurlu bir ortam oluşturun

Bebek dış ortama çıktığı zaman birçok taraftan değişik uyarılarla karşılaşır. Bu yüzden doğduktan sonra oluşan kolik ağlamaları ve bunun gibi durumlarda bulunduğu ortamın sakin, rahat olması gerekir.

Dışarydan gelen baba, yakın çevre ve diğer sesleri tam olarak ayrt edemez. Ayırt edememesi ve algılayamaması onun huzursuz olmasına sebep olabilir

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık