BEBEKLERDE GÖBEK BAĞI HEMEN Mİ SONRA MI KESİLMELİ

Son günlerde yer alan haberlerde yeni doğan bebeklerin göbek bağının hemen kesilmesinin bebeklerde demir eksikliğine neden olacağı belirtildi. “Unutmamak gerekir ki, doğumdan sonra en önemli faktörün çok fazla zaman geçmeden göbek kordonun kesilmesidir” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapılan her yeni araştırma, bir önceki bilgileri tamamen doğrulayabileceği gibi tamamen sildirebiliyor da. İngiltere’de yapılan bir araştırmada göbek bağının hemen kesilmesi demir eksikliğine yol açarak bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği sonuçları alınmış. Yapılan bazı araştırmalarda ise, göbek kordonunun hemen kesildiği bebeklerde demir eksikliğinin 6 ay boyunca düşük seyrettiğini ortaya koymuş.

yenidoğan bebekOysa Ulusal Sağlık Birimi’nden (NICE) uzmanlar, göbek bağının birkaç dakika daha tutulmasıyla bebeğe yeterli miktarda kan aktarılabileceğini ve bu sayede de demir eksikliği riskinin azaltılabileceğini vurgulamış. Aynı zamanda doğum bitince bebeğin kalp atışlarının normal düzeye ulaştığı gözlendikten 2-5 dakika sonra göbek bağının kesilmesinin tavsiye edileceğini bildirmiş.


Unutulmamalıdır ki, doğumdan sonra en önemli faktör çok fazla zaman geçirmeden göbek kordonun kesilmesidir. Bu da bilimsel çalışmalarda belirtilir. Fakat rutin davranışa girebilmesi için daha çok bilimsel çalışma yapılması gerekmektedir.

Gökçen Erdoğan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Cinsel Terapist

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

BEBEKLERDE GÖBEK BAĞI HEMEN Mİ SONRA MI KESİLMELİ Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık