Bebeklerde konak ,Konak nasıl tedavi edilir

BEBEKLERDE KONAK VE TEDAVİSİBebeklerde konak ,Konak nasıl tedavi edilir

BEBEKLERDE KONAK VE TEDAVİSİ KONAK KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?

Konak bebeklerde sık karşılaşılan, en çok saçlı deride görülen sağlık sorunlarından biridir. Konak hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavisini, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Acar anlattı.

Doğum sonrası yağ bezlerinin aşırı fonksiyon göstermesi ile ilgili olarak ortaya çıkan, ilk aylarda görülen kahverengi, sarımsı kabuklaşmış deri parçacıklarına konak ismi verilir. Tıbbi adı infantil seboreik dermatitdir. Genellikle saçlı deride olan bu durum, bazen kaşlara, alın ve kulaklarda yayılabilir.

Oluş nedeniyle ilgili olarak kabul edilen genel görüş kötü hijyen değil, anne karnındayken yüksek hormon düzeylerine maruz kalma olayı olarak düşünülmektedir. Bu nedenle anneden geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde daha çok olmaktadır. Konak genelde bebeğe acı vermez, tedavi edilmese bile kendiliğinden geçebilir.

Konak nasıl tedavi edilir?

İyi bir konak bakımı sorunu ortadan kaldırır. Konakları yumuşatmak için bebek yağı, badem yağı kullanılabilir. En az 2 saat bebeğin saçında kalan yağ daha sonra ince dişli bir tarakla taranabilir. Daha sonra ketokanazol içeren şampuanlarla veya konak önleyici bebek şampuanlarıyla yıkanabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık