Benzin Nasıl Yapılır?

Benzin,ham petrolün damıtılmasıyla elde edilir. Renksiz, kendine has kokusu olan, uçucu bir sıvıdır. Temelde karbonlu bir hidrojen bileşiğidir. Çok çabuk yanar. Havayla patlayıcı bir karışım meydana getirir. Yağları, kauçuğu ve başka organik maddeleri eritir. Suda erimez. Çabuk yandığı için motorlarda akaryakıt olarak kullanılır.

Hafif benzin, orta benzin ve ağır benzin olmak üzere üç tür benzin vardır. Teknoloji çağının uygulamaları,motorlu taşıt araçlarının giderek hızla artması, benzine karşı duyulan ihtiyacın da artmasına yol açmıştır.

Benzin elde edilmesindeki uygulamalar şöylece sıralanabilir :

1 -Petrolün ağır yağları yüksek sıcaklık derecesinde ısıtılıp ayrıştırılır. Birleşik Amerika’da bu yöntemden yararlanılmaktadır.

2 -Taşkömür tozu ve ağır yağlardan yapılmış bir hamur, kalın çelik duvarları olan kaplarda 150 atmosfer basınç altında ve 460 derecede hidrojen ile işlem görür. Benzinin bu yoldan elde edilmesi sentetiktir. Güvenilir kaynaklar, dünyadaki motorların yüzde doksanında yakıt olarak benzin kullanıldığı gerçeğini belirtmektedirler. Son zamanlarda, az yer tutan,kolaylıkla taşınan katı benzin yapımının yolları aranmıştır. Bir zamanlar benzin gaz yağına karıştırılırdı. Ancak benzinin kolay patlaması, dikkatsizlik halinde büyük tehlikeler yaratması nedeniyle bu uygulama terkedilmiştir.

Benzinin kimyasal özelliklerini şöylece belirtebiliriz:

Formülü : C8 Nj8

Yoğunluğu: 0,695-0,770

Kaynama Noktası :50

Özgül Ağırlığı : 0. 70 – 0. 75

Benzin yağları erittiği için,evlerde ve diğer çevrelerde ve eşyalarının temizlenmesinde de kullanılır. Su gibi berrak olmasına rağmen,belli belirsiz biraz daha kıvamlı bir sıvıdır.

Katı benzin yapımı için sürdürülen bütün deneyler, henüz pratik bakımdan büyük ölçüde yarar sağlayacak sonuçlara varamamıştır. Bu nedenle,benzin elde edilmesinde temel madde olan ham petrol üretiminin arttırılması, yeni yeni petrol kaynaklarının bulunması için çalışmalar yapılmaktadır.

Yeni kaynakların bulunmaması halinde, tüketimin de giderek artması yüzünden, dünya belkide pek yakında büyük bir benzin yokluğu tehlikesiyle yüzyüze gelecektir.

Tags benzin,benzin nedir .benzin nasıl yapılır,benzin nasıl elde edilir

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Ömer dedi ki:

    Türkiye’de petrol üretiminin arttırılmasını önleyen uluslararası bir yasak var mı? 2023 yılında serbest olacağı söylentisi doğrumu? Böyle bir yasak mantıklı mı?…

Yorum Yaz

Yukarı Çık