Beş Duyu Organımızın görevleri nelerdir?

bes-duyu-organimizBeş Duyu Organımız hangileridir

İnsan vücudunda toplam 5 tane duyu organı vardır. , , , ve deridir. Bu duyu organları sayesinde çevresinde olan biteni algılar. Hayatı tanımaya çalışır. İnsandaki her bir duyu organının farklı görevleri vardır.

Beş Duyu Organımızın görevleri nelerdir?

Gözün Görevleri; Göz bütün insanlarda ve canlılarda görme organıdır. Göze dünyaya açılan pencere ismi de verilebilir. Zaman içerisinde birtakım göz rahatsızlıkları meydana gelebilir. Uzağı ve yakını görememe, katarakt, gece ve renk körlüğü gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Kulağın Görevleri; Kulak insanlarda ve diğer bütün canlılarda duyma görevini üstlenen organdır. İnsanda kulak 3 bölümden meydana gelir. Diş kulak, orta kulak ve iç kulaktır. Dış kulak sesleri toplar. Kulak yolu yardımı ile orta kulağa ve oradan çekiş, örs ve özengi ile iç kulağa gönderir. İç kulağa giden ses salyangoz ismi verilen sinir ucuyla beyne gider. Bu şekilde duyma gerçekleşir.

Burunun Görevleri; Burun organı insanlarda ve diğer canlılarda nefes ve koku almaya yarayan organdır.

Derinin Görevleri; Deri dokunma duygusudur. Sıcağı, acıyı, serti, yumuşağı, soğuğu yani her şeyi deri ile anlarız. Ayrıca deri vücudun hava almasını da sağlar.

Dilin Görevleri; Dil bütün canlılarda tat almaya yarayan organdır. Dil yardımıyla konuşmada gerçekleşir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Beş Duyu Organımızın görevleri nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık