Biberon Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Biberon Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

soru…Bir yaşından önce inek sütünün bebekler için sakıncalı olduğunu duyuyorum. Bu nedenle geçenlerde eczaneye giderek biberon maması almak istedim. Ama çok fazla çeşit olduğunu fark ettim. Eczanedeki kalfa da “Bu konuda ben karar veremem” dedi. Hangi mamayı kullanacağımıza nasıl karar vermeliyiz?..

Sağlıklı çocuk beslenmesinde kullanılan standart biberon mamaları inek sütünden imal edilir. İnek sütünün besin bileşimi değişik işlemlerden geçirilerek anne sütüne benzetilir. İnek sütü işlenerek, bebeklerin ihtiyaçları dikkate alınarak gerekli olduğu bilinen vitaminler, mineraller ilave edilir. Protein, yağ, karbonhidrat dengesi ayarlanır. İlk altı ayda, sadece “anne sütü muadili” adı verilen mamalar kullanılmalıdır. Bunların üzerinde “anne sütü eşdeğeri” olduğu veya “anne sütüne adapte” ifadesi mutlaka yazılıdır. Yine benzer şekilde 4-6. aydan küçük bebekler için kullanılacağı da belirtilmiştir. Bu mamaların besin bileşimi, anne sütü örnek alınarak hazırlanmıştır. İçerdiği maddeler anne sütündeki miktarlardadır.

ishal_bebekAltıncı aydan sonra ise, devam mamaları kullanılabilir. Bu mamaların besin bileşimleri anne sütünden farklıdır. Besin bileşimleri, uluslararası beslenme kurullarının öngördüğü sınırlarda değişkenlik gösterebilir. Bu mamalar daha fazla kalsiyum, fosfor, demir, protein ve kalori içerirler. Bu özellikleri nedeniyle ilk altı ayda kullanılmaları sakıncalıdır.

Bebeklerin sık kusma, kabızlık, ishal gibi değişik beslenme ve sindirim sorunlarına uygun olarak imal edilmiş özel mamalar da mevcuttur. Bu nedenle, bebeğin hangi mama ile beslenmesi gerektiğine bebeğin doktoru karar vermelidir…

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık