BİLGİSAYAR NEDEN YAVAŞLAR?,BİLGİSAYAR HIZLANDIRMA YÖNTEMLERİ

,

Windowsu hızlandırmak: Bilgisayarınızın açılmasını ve çalışmasını hızlandırmak için yöntemler:

Disk Birleştirme: Başlat/donatılar/ sistem araçları/disk birleştirme yolundan veya sürücünüzün üzerinden C: veya D: üzerinden mouse ile sağ tuşa basarak özellikler/araçlar sekmesinden şimdi birleştir butonuna sonra da tekrar birleştir butonuna basın.

Kurduğunuz programlar veya internetten gezindiğiniz dosyaların parçaları hard diskinizde orta veya son kısmında depolanır.

Uzun süreli çalışmalarınızda bir dosya veya klasöre girdiğinizde veya bir program çalıştırdığınızda windows bunu hard diskinizde arayarak size birkaç saniye içerisinde gösterir.

İşte bu aramanın kısa sürmesi için dosyaların hard diskinizin başlangıç bölümünde olması gerekir. Disk birleştirme bilgilerinizi hard diskin boş olan en baş kısmına yığma yapar. Bu da bilgisayarın bilgileri hemen bulup en kısa sürede aktarmasını sağlar. En az ayda iki kez yapılmalıdır.

Başlangıç Programlarını ve Güncellemeleri Kaldırmak: Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde görünen simgeler bilgisayarınızın açılışında hazır bekleyen progamları gösterir.örn.virüs programları, güncellemeler, messenger v.b. Bunların gereksiz olanlarının kaldırılması windowsunuzun açılmasını gözle görülür şekilde hızlandırır.

Bu programları kaldırdığınızda sadece başlangıçtan kaldırırsınız, tamamen silmezsiniz. Kaldırabileceğiniz programlar: javaupdate,msn messenger, toolbar internet araç çubukları, winamp benzeri müzik ve video programları ve diğer gereksiz program güncellemeleri. (Virüs programlarınızın güncellemelerini kaldırmayın.

Bu programları Başlat/Çalıştır/ menüsünden msconfig komutuyla kaldırabileceğiniz gibi en kolay yolu daha basit ve detaylı bir program kullanmaktır. Bu iş için en kullanışlı program Ccleaner programı ya da benzeri bir program olabilir. Programı kurduktan sonra sol yan araçlar menüsünden başlangıçta butonuna basıp istemediğiniz programları devre dışı bırakın ya da silin.

Virüsler ve Trojanler: Bilgisayarınızda ani bir yavaşlama virüs bulaştığının göstergesi olabilir. Virüs programlarınızı kullanarak ayda en az üç kez düzenli tarama yaptırın. Anlık koruma yapan virüs programları bilgisayarınızı yavaşlatsa da kullanın. Ayrıca bir trojan,spyware yakalama programı da mutlaka bilgisayarınızda kurulu olsun. örn.Spyware Terminator

Trojen ve Spywareler bilgisayarınızın açıklarını bulur ve içine sızar. Çok farklı yollardanmakinanıza girebilir. Düzenli spyware taraması yapıp bilmediğiniz yerlerden gelen mailleri açmayın. Spyware ler bir fotoğraf, bir yazı, bir simgenin içine gizlenebilir.

İnternetin Yavaşlaması: Hangi çeşit internet tarayıcısını kullanırsanız kullanın kurduğunuz bazı programlar reklam amaçlı yazılımlar, kendi arama kutularını veya kendi programlarının güncellemelerini kullandığınız internet tarayıcısına siz farkında olmadan kurabilir.

İnternet Explorerda Araçlar/Eklentileri Yönet seçeneği ile gereksiz eklentileri kaldırın.

Bilgisayarımdan program ekle-kaldır menüsünden sonradan eklenmiş toolbar yazan tüm programları ve benzeri yazılımları kaldırabilirsiniz.

Bütün bunlarla uğraşmak istemiyorsanız İnternet Explorer ı çıplak haline dödürebilirsiniz. Bütün eklenti ve ayarlar silinir. Araçlar/İnternet Seçenekleri/Gelişmiş/ den alttaki sıfırla butonuna basın. Versiyona göre menüdeki yeri değişebilir.

Windows Görüntü ve Performans Ayarlarını Yapmak: Window görüntü ayarlarını, efektleri, klasörlerin açılmasını, performasını otomatik ayarlar. Görüntü ile işim olmaz performanslı olsun ya da efektli güzel bir görüntü almak istiyorsanız bu ayarları kendiniz yapabilirsiniz.

Bilgisayarım üzerinden mouse ile sağ tuşa basıp özellikler üst menüden gelişmiş sekmesine tıklayın performans ayarlarına tıklayarak kendi ayarlarınızı kendiniz yapın.

Bilgisayar ve işlemcisi ve ramının ısınması da bilgisayarınızı yavaşlatır. Laptop kullanıyorsanız yan hava deliklerinin sürekli açık olmasına dikkat edin. Masaüstü kullanıyorsanız bilgisayarınızın fişini çektikten sonra yan kapağı açıp içerdeki soğutma fanlarının üzerini nemli bir bez ile yavaşça silin veya elektrikli süpürge ile üzerindeki tozu alın.

Yukarıdaki yöntemlerin dışında bilgisayarınızın işlemcisini ve ramını çok kullanan programlar bilgisayarınızı yavaşlatır. Oyunlar, video çeviri programları, profesyonel çizim programları gibi. Bu gibi durumlarda işlemcinin değişmesi ve ram eklemek gerekebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

BİLGİSAYAR NEDEN YAVAŞLAR?,BİLGİSAYAR HIZLANDIRMA YÖNTEMLERİ Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık