Bina Temizliğinde Kriter Nedir

Bina Temizliğinde Kriter Nedir

Binalar için çok önemli bir hizmet olan bina temizliği hizmeti sadece bize zaman kazandırmaz, ayrıca zamanımızı ayırsak dahi erişemeyeceğimiz bazı bölgelerin yardımıyla temizlenmesini de sağlar.

Buna göre müstakil evler dışında genellikle günümüzde kimsenin kendi bireysel yaşam alanı dışındaki bölgelerin temizliğini kendi yapmadığını da görmekteyiz. Bu duruma paralel olarak büyüyen bir iş kolu olan bina temizliği sektörü artık işyerleri olsun ortak alanlar olsun temizlik ihtiyacı hissedildiğinde aranan hizmet sağlayıcıları konumuna gelmiştir.

Bu iş kolu bünyesinde verilen hizmetin kelime anlamı olarak binanın topyekün temizliği anlaşılsa da genellikle bina temizliği denilince daha zor ve hizmet gerektiren bölüm olan dış cephe ve cam temizliği de ayrı olarak akla gelebilmektedir. Bu alanda yapılan temizlik hizmeti yükseklik unsurunu da içinde barındırdığı için özel mekanizmalara ve malzemelere ihtiyaç duyabilir.

dış cephe boyaBu özellik üzerine bir bina temizliği hizmeti alacaksak dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Buna göre özellikle yüksek noktaların temizliği özel bir program içinde gerçekleşir. Dış cephede kullanılan malzemenin ntieliğine göre belirlenecek temizlik yolu ve malzemelerinin ardından bina girişleri ve taşlı bölümler temizlenerek parlatma işlemleri yapılır .

Binanın dış görünüşüne olumlu etki yapması beklenen bu temizlik faaliyetinde eğer camekanı bir bölüm var ise buralara özel bir mekanizma yardımıyla işçiler tırmanır ve her bir bölüme özel olarak ilgi gösterir. İç bölümler olarak özellikle tuvalet, banyo, yemekhane gibi alanlar hijyen kurallarına son derece bağlı olarak temizlenir ve uzun süre bu şekilde kalmalıdır.

Aksi halde ortak kullanım alanları olan bu yerlerden birçok kişiyi etkileyecek hastalıkların yayılması kaçınılmaz olabilir. Bununla beraber topyekün bir temizlik faaliyeti yapılacaksa örnek olarak yapılacak bir ilaçlama faaliyetini de seçenek olarak verebiliriz.

Bu gibi durumlarda binanın bell bir süre için boşaltılması gibi durumların da gözününe alınması gereklidir.

Son olarak bina temizliğinde temizlik kalitesini belirleyecek unsurlardan bazılarını verecek olursak : , , , , , , özel mekanizmalar, , , , kaç kişinin kullanılacağı, özel ilgi gösterilecek alanların iş bölümünün yapılması gibi detayları verebiliriz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık