Binalarda Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır

Binalarda Dış Cephe Temizliği Nasıl Yapılır

Dış cephe temizliği büyük küçük fark etmeden bütün binalarda, hava şartlarından veya zaman içerisinde oluşabilecek diğer kirlerden dolayı yapmak gereken bir temizliktir. Farklı tekniklerle binaların boyutuna göre arındırma gerçekleştirilebilir. Binaların estetiğini, caddelerin güzelliğini bozmamak için belli periyotlarda dış cephe temizliği yapılmalıdır. Bu yazımızda dış cephe temizliği hakkında bilgiler vereceğiz.

Binaların kirlenme sebepleri ne olursa olsun üzerlerinde zaman içinde bölgeye göre farklılık gösterebilen partiküllerin birleşmesiyle kirler meydana gelir. Bunlardan birkaçını toz, is, kimyasal atık zerreleri, kuş pislikleri, yağ olarak değerlendirebiliriz.

Cephe kaplama malzemesine göre dış cephe temizliğinde izlenecek yöntem farklılık gösterir. Düz sıva, gözenekli sıva, alüminyum, ahşap, mermer, granit gibi çeşitli taşlar, siding malzemeleri cephe kaplamalarının bazılarıdır. Her cepheye özel olarak farklı bir temizleme uygulanır.

Dış cephe temizliği tamamen cam kaplı bir binaya da uygulanabilir. Cam kaplı bir binada yapılan temizlikte en önemli etken kullanılacak olan kimyasaldır. Fazla asidik ürünlerden kaçınmalısınız. Çünkü bu maddeler camın öz dokusuna zarar verecektir. Kullanılacak kimyasal camın lastiklerine ve kendisine zarar vermemelidir. Cam temizliği yapıldıktan sonra temizliğini uzun süre koruması için cilalama yöntemi uygulanması daha doğru olacaktır.

Binalarda Dış Cephe TemizliğiDünyada artık binaların dikine büyümesiyle birlikte dış cephe temizlik teknikleri tamamen farklılaşmıştır. Dağcılık sistemiyle yapılan temizlikler ortaya çıkmıştır. İş güvenliği açısından da en doğru dış cephe temizliği bu yöntemle olandır. Tabi daha farklı sistemler de mevcuttur. Örneğin asansöre çıkan işçilerin yaptığı dış cephe temizliği sistemi de vardır.

Bu tip temizlikte işçiler çekçek yardımıyla camları sildiği için su birikintilerinin ya da çekçeklerin izleri cam üzerinde kalabilir. Ayrıca herhangi bir yağmurda bu temizlik hiç yapılmamış gibi de hissedilebilir. Uzun vadeli bir çözüm değildir. Şirketlerin sağlayacakları dış cephe bina yıkaması da farklı bir sistemdir.

Bu temizlik türünde daha uzun vadede ve dip köşe bir temizlik elde edebilirsiniz. Asansöre gerek kalmadan borular yardımıyla çok büyük binalara da uygulanabilmektedir. Bu işlemde herhangi bir çekçek yardımı alınmaz. Böylece iz kalmaz. Dış cephe temizliği daha olumlu bir sonuç verir. Cilalama işlemi bu temizlik tipinde de uygulanır ve bina uzun süre parlar.

Dış cephe temizliğinde en uygun kimyasallar ile binanızın boyutuna ve malzemesine göre seçilecek temizlik türü için ehil firmalardan destek alabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık