Binalarda Isı Yalıtımı,Isı yalıtımın faydaları nelerdir

Binalarda Isı Yalıtımı,Isı yalıtımın faydaları nelerdir

Isı yalıtımı: Isı yalıtımı için temel meta şudur. Sıcak hava soğuk havaya doğru bir akış içerisindedir. Bu akış birtakım engellerin az olduğu ortamlarda daha hızlı bir şekilde devam eder. Sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir geçiş oluşmaktadır. Isı yalıtım da bulunduğu bölge içerisindeki ısı akışını yavaşlatarak sıcaklık korur.

Binalarda ısı yalıtımı ve önemi gün geçtikçe artan bir faktördür. Isı yalıtımına bu ortamlar arasında ısı alışverişini engellemek de diyebiliriz. Bu genelde özel ve işinde ehil olan kişiler tarafından uygun malzemeler kullanarak yapılır. Aslında iki tabaka arasında durgun havayı hapseden bu hava tabakası yalıtım malzemesi etkisi yapar. Burada amaç da ısı alışverişi sırasında durgun havayı korumaktır. Bir anlamda hava etkisini keserek yalıtım yapmaktır. Ve bu işlemlerin tümüne ısı yalıtımı denilmektedir.

Isı yalıtımın faydaları nelerdir

Isı yalıtımı birçok ülkede kullanılmaktadır. Evler ve binalar amacına uygun bir şekilde yalıtıldığında:

Genellikle evlerde yapılan bu sistemde yalıtım yapmak ses ve sıcak ve soğuk etkiyi azaltmayı hedefler yani sıcak ve soğuk etkiyi azaltmak için bunu işi bilen kişiler tarafından yani işinde ehil olan kişiler tarafından yapılır.
Enerjiden aldığımız verim artacak, maddi olarak da tasarruf sağlanmış olacaktır. Yani sağladığımız bu tasarruf enerji ve verimle birlikte kalmayacaktır. Sağlık açısından da önemli olan bu etki hayat kalitemizi arttırır.
Yalıtım yapıldığı takdirde istenilen hava sıcaklığının korunması için herhangi bir güç ve maliyete gerek duyulmaz. Kalıcıdır ve nadir bakım gerektirir. Yatılım asıl amacına ulaşmışsa genel olarak uzun süre aynı şekilde kalmaktadır.
Binalarda Isı YalıtımıDaha çok yeni modern evlerde kullanılan yalıtım malzemeleri etkisi yoğun bir şekilde yalıtım amaçlamaktadır. Yalıtım uzun süre güncel kalabilen bir yoldur ve devamlı bir sorun teşkil etmemektedir.
Yaşam kalitesini artırır. Bina boyunca sıcaklık değerleri eşit kalır.
Isı yalıtımı aynı zamanda ses yalıtımı da sağlamaktadır. Ses yalıtımı da bir yalıtım çeşididir . Yalıtımda asıl amaç malzemeler arasında geçen soğuk hava akışını kesmektir . Kesilen bu parçaların havayla bağlantısını kestiğimizde sorun kalmayacaktır.
Kullanılan yakıtım düşmesi vasıtasıyla dolaylı yönden çevreye de katkı sağlanmaktadır.

Isı yalıtımındaki aksaklıkları anlamak için:

Kış yalıtımında bazen ortaya çıkan donma ve buzlanmanın görüldüğü bölgelerde aksaklık görülmektedir.
Yaz aylarında ise tavan arasında son derece bunaltıcı ve aşırı sıcaklık bunun etkisini hemen gösterebilmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık