Binalarda Mantolama Nerelere Yapılmalı?

Binalarda Mantolama Nerelere Yapılmalı?

2000 yılında çıkarılan yasayla, tüm yeni binaların yapı denetim şirketlerinden ruhsat alabilmeleri için yaptırma zorunluğu olan, eski binaların ise tamamının 2017 senesine kadar yaptırmakla yükümlü oldukları Mantolama uygulaması, diğer bir deyimle ısı yalıtımı, Binaların çatı ve duvarlarına, kolon ve kirişlerine, tesisatlarına, binanın garaj veya deposuna, soğuk hava deposuna denk gelen kısımlarına uygulanır.

Mantolama uygulaması yapılmamış olan binalarda, yüksek miktarda ısı ve enerji kaybı yaşandığı için, yüksek faturalara, yaşam kalitesi standardı yakalanamadığı için, sağlıksal sorunlara, dış etkenlere sürekli maruz kalan binaların dış cepheleri ve inşaa demirleri korozyona uğrayarak bina ömrünün kısalmasına ve benzeri bir çok zararlara açık durumdadır. Tüm binalar için uygulanmasının uzmanlar, mimar ve mühendislerce de gerekli görüldüğü mantolama uygulaması, 2000 yılı içerisinde çıkartılmış bir yasayla da tüm binalar için zorunluluk haline getirilmiştir.

Mantolama uygulaması, mesken olarak kullanılan binaların yanısıra, okullar, hastaneler ve tüm kamu binalarında da yasa ile zorunlu kılınmıştır. Günümüzde binalar için çıkarılan yasaya uymayarak mantolama yaptırmamış olan meskenlerin, emlaka çıkarılamama, kiraya verilememe, emlakın satışa çıkarılamaması, doğalgaz bağlatamama ve benzeri yaptırımları vardır.

dis-cephe-mantolama2000 yılı, 24043 sayılı resmi gazetede yayınlandıktan sonra, tüm yapıların enerji kimlik kartlarının olması, ve bu enerji kartlarının bina girişlerinde asılı olması yasal bir zorunluluktur. Şu anda yapı denetim şirketleri ve yetkilendirilmiş kurumlarca yapılan denetimler sonucu binalar, siteler ve apartmanlar uyarılmaktadır. 2017 senesi sonrası yeni, eski tüm binalar için yaptırımlar uygulanmaya başlayacaktır.

Dış cephe mantolama uygulaması TSE 25 standartlarında yapıldığında, % 50 oranında yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ancak dış cephe mantolama uygulamasının yanı sıra, Cam izolasyonu, duvar izolasyonu, temel izolasyonu, çatı izolasyonu ve kapı pencere izolasyonu yapılması gerekmektedir. Tüm bu izolasyon çalışmalarının sonucunda % 60 ile % 80 arasında oranlarda tasarruf sağlanabilmektedir. Dış cephe mantolama uygulamaları, sadece enerji tasarrufuna yönelik değildir, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların dış etkilerden korunmasını sağlayarak, daha sağlam, daha dirençli ve sağlam yapılar oluşmasına yardımcı olarak, binaların ömürlerini uzatmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık