BOĞAN OTU

BOĞAN OTU

Düğün çiçeğigiller familyasındandır. Anayurdu Avrupa anakarası olan Aconitum cinsi bitkilerin pek çok türü bulunmakta, bazıları ülkemizde de yetişmektedir.

Bunlardan pek gösterişli bir bitki olduğu için bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen A.napellus türünü kitabımıza alıyor ve kısaca Boğanotu diye adlandırıyoruz.

90120 cm. kadar boylanabilen boğanotu çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünleri ile bu sürgünlerin üzerinde almaşık dizili, yeşil renkli, kenarları dişli ve derin loplu büyük yaprakları vardır.

Yapraklarının koltuklarından uzattığı saplarda, ilkbahar sonlarından sonbahara kadar koyu mavi, kimi zaman beyaz ya d: bu iki rengi bir arada taşıyarak salkımlar halinde açan çiçekleri, rahiplerin başlarına taktığı kukuletaya benzer biçimli olur.

BOĞAN OTUBu nedenle bazı Batı dillerinde bitkiye rahip kukuletası adı verilmektedir. Boğanotu bitkisi çiçek bahçelerinde geri planda; duvar, çit. kurumuş ağaç ya da gizlenmek istenen diğer çirkin şeylerin önünde yetiştirilir ve buralarda güzel durur.

İstekleri ve Üretimi

Boğanotu bitkisi, bol güneşli ya da yarıgölge ortamları ve nemli toprakları sever. Tohumuyla da üretilebilen bitki, daha kolay bir yöntem olarak ilkbaharda kökünden bölünerek ve 50′şer cm. aralıklarla toprak yüzeyinin hemen altına dikilerek çoğaltılır.

Boğanotu bitkisi bir yere ekilip veya dikilip oraya uyum sağlayarak gelişmeye başlayınca yeri değiştirilmemelidir. Bazen iri yaprakları ve çiçekleri sürgünlerine ağır geldiğinden bitkinin hereklenmesi gerekir.

Boğanotu bitkisi, tohumları olgun olmak koşuluyla yılın herhangi bir döneminde doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine yukarıda verilen aralıklarla ekilerek üretilebilir.

Dikkat: Boğanotunun tüm kesimleri zehirli olduğundan ağza sürülmemeli; kesme çiçek olarak toplandığında eller yıkanmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık