Botalizm Zehirlenmesi nedir

Botalizm Zehirlenmesi nedir
Botalizm Zehirlenmesi nedir

Genellikle evde yapılan konservelerde üreme gösteren bir bakteridir. Oksijensiz ortamda yaşayabilen bu organizma konserveler içerisinde oksijensiz olarak konserve içerisinde kolaylıkla yaşayabilir. Zehirlenme belirtileri ishal, kusma, karın ağrısına ek olarak bilinç kaybı, konuşma ve görme bozuklukları gibi nörolojik belirtileri de vardır. Çocuklar, yaşlılar da hayati tehlikeye neden olur.

3 kg botalizm zehri birçok canlıyı anında öldürebilir. Çok şiddetli bir zehir olan botalizm belirtilerinin başlaması ile teşhisin anında yapılması önemlidir. Mutlaka şüphelendiğiniz bir belirti ile karşılaşırsanız zaman kaybetmeden bir hekime başvurunuz.

Zehirlenme oldukça ciddi bir haldir. Bu halin belirtileri etkene göre değişiklikler gösterse de insan vücudunda derin izler bırakabilir. Şüpheli bir halde mutlaka bir hekime muayene olmak şarttır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Avatar burcu gürbüz dedi ki:

  botalizm değil, botulizm.
  zehrin adı; botulinum toksini.
  bakterinin adı ; clostridium botulinum.

  En fazla olarak çiğ ette yaygındır. Genellikle erkeklerde ve çocuklarda daha fazla görülür. En çok da çiğ salam sucuk gibi besinlerin tüketilmesiyle karşılaşılır.

  Çok tehlikelidir, sinirlere yerleşir. semptomatik ufak zehirlenme belirtileriyle başlar, felçle devam eder ve ölüme kadar gidebilir.

Yorum Yaz

Yukarı Çık