Boza Nasıl Yapılır

Çabuk bozulan bir içecek olduğu için boza, daha çok kış aylarında yapılır. Eğer buzdolabında muhafaza edilirse yazın da yapılmasında bir mahzur yoktur. Beklemek, bozayı bozduğu gibi, bakır kab da bozar. Bunun için boza daima mermer, ya da cam kablar ‘ içinde muhafaza edilir. Ancak sokak satıcıları kısa br süre için bozayı madenî kaba koyarlar.Hafif alkollü serinletici ve besleyici bir içecektir.

Boza Nasıl Yapılır

Boza, genel olarak darıdan yapılır.Darıdan boza yapmak için önce darı övütülür ve kepeği ayrılır. Boy-lece kepekten temizlenmiş darı unu önce kavrulur, sonra az miktarda su katılarak pişirilmeye başlanır. Koyuca pişirilen darı unu elekten geçirilerek özlü bir hale getirilir. Bundan sonra elde edilen maddenin boza haline gelmesi için mayalandırılması lâzımdır. Bozaya maya olarak ya yapılmış eski bozadan bir miktar, ya da hamur mayası konur. Bundan sonra yapılacak şey, bozayı serin bir yere koymak ve mayalanmasını beklemekten ibarettir.

Boza yapılırken ekşimeye yardım etsin diye içine bir miktar şeker konur. Yapılan boza soğuk yerlerde saklanmazsa dört gün içinde bozulur.

BozaBoza, çok eskiden beri bilinen ve kullanılan bir içecektir. Milâttan önce 400 yıllarında Doğu Anadolu’da boza yapıldığı bilinmektedir. Asya’ da yaşıyan Türkler’in de bozayı sevdiği anlaşılmaktadır. Bu içki Avrupa’da da kullanılmıştır. Bugün boza Türkiye’den başka, , bütün Balkanlar ve Macaristan gibi Avrupa memleketlerinde İran’da ve Arap memleketlerinde yapılarak içilmektedir. Kafkasya’da yaşıyan Türklerin yaptıkları bozadaki alkol miktarı %4-6’ yı bulur. Türkiye’de yapılan bozalarda ise alkol miktarı %2’den azdır. Ayrıca %1 oranında da asit laktik vardır.

Bozanm şıraya benziyen mayhoş bir tadı vardır. Zaten bu içeceğin bira cinsinden olan başka içkilerden başlıca farkı, bileşiminde şerbetçiotu bulunmamasıdır. Boza, Türkiye’ de kış aylarının gelenek haline gelmiş âdetlerinden biridir. Boza yapan dükkânlara, bilhassa boza içmeye gidildiği gibi, gezici bozacılar, geceleri kışta kıyamette sokak sokak dolaşarak boza satarlar.

Bozanın en büyük özelliği, leblebi ve tarçınla içilmesidir. Boza, bardağa konduktan sonra üstüne tarçın ekilir. Boza ile beraber yenecek leblebi tuzsuz ve taze olmalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık