Buhar Makinasını Kim İcat Etmiştir ?


Buhar makinesinin mucidi 17156 yılında İskoçyada Greenockda doğmuş olan James Wattdır. Babası mütaahhit ve mühendis olan James Watt,daha küçük yaştayken onun Clyde Nehri kıyısındaki atölyesine gidip orada yapılan işlerle ilgilenmekten çok hoşlanıyordu. Oysa okulunda başarılı bir öğrenci değildi. Öğretmenleri onu düpedüz tembellikle suçluyorlardı. Fakat 13 yaşındayken büyük bir ilgiyle matematik konusuna eğildi. İlgisi tez zamanda yoğunlaşıp gelişti. Sadece matematikle yetinmeyip, mekanikle de meşgul olmaya başladı. Gördüğü her makine ve alet onu adeta büyülüyordu. Zamanla birtakım modeller yaptı. Okulu bitirdikten sonra bir süre babasının yanında çalıştı.18 yaşına gelince,devrin ölçülerine göre bir endüstri merkezi olan Glasgowa gitti. Aradığını orada bulamayınca Londraya geçti.Gerçekten işinin ehli bir usta yanında çalışmaya başladı. Hayatının şaşmaz bir düzeni vardı. Gündüzleri ustasının yanında atölyede çalışıyor,geceleri de coşkulu bir hevesle kendini teknik kitaplara, matematik, mekanik, fizik konusunda yazılmış eserleri okumaya veriyordu.

Böylece, sıradan bir öğrencinin 3-4 yıl içinde öğrenebileceğini 1 yılda öğrendi. Fakat devamlı ve yoğun çalışma sağlık durumunu bozmuştu. İstemiyerek Glasgowa döndü. Hastalığı atlatınca,Glasgow Universitesinde alet ve makine onarım bölümüne “mekanik” olarak atandı.

1764 yılında,üniversiteye onarılması için bir tulumba getirmişlerdi. Newcomenin yapmış olduğu bu tulumba su buharıyla çalışıyordu. Fakat kaba taslak, çalışma düzenindeki aksaklıklar, ilkel yönler giderilmemiş bir tulumbaydı. Watt, iş ortağı Mathew Boultonun sabırlı yardımıyla bu tulumba üzerinde çalışmalar yaptı. Önündeki örnek, neler yapması ve nelerden kaçınması bakımından onun için yol gösterici oldu. Gerçekleştirdiği düzeltmeleri ve geliştirmeleri sürdürerek, yeni bir buhar makinesi icat etti. Bu makine,Newcomenin tulumbasıyla kıyaslanamayacak kadar mükemmeldi.İngiltere deki el tezgahlarına uygulandı. İplik ve dokuma endüstrisinin dev adımlarla gelişmesi yolunda bir çıkış noktası oldu.

Birminghama geçen James Watt orada bir atölye açtı.Eski tip buhar makinelerini geliştirmeyi hedef tutan çalışmalara girişti. İcat ettiği yeni makinelerle zenginleşti.1819 yılında öldüğünde, İskoçya ve İngilterenin dokuma, çıkrık tezgahlarında, değirmenlerinde onun icat ettiği makineler kullanılmaktaydı.

James Watt ve Boultonun ünlü buhar makinelerini yapmış oldukları Birminghamda,bugün James Watt adına dikilmiş bir anıt vardır. Wattın icatlarının birçok örnekleri de Londradaki “Bilim Müzesi”nde sergilenmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Buhar Makinasını Kim İcat Etmiştir ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık