Buharlı Geminin Mucidi Kimdi


Birleşik Amerikadaki Pennsylvania (Pensilvanya) eyaletinde bulunan Little Britain şehrinin adı, sonradan Fulton olarak değiştirilmiştir. Bu değişikliğin sebebi, 1765 yılında burada doğmuş olan Robert Fulton adındaki bir muciti onurlandırmaktı.
Robert Fulton daha küçük yaştayken, Philadelphia (Filadelfiya)da bir kuyumcunun yanında çalışmağa başladı. Büyük bilgin, gazeteci,diplomat ve mucit Benjamin Franklinle tanışması da kısa bir süre sonra bu şehirde oldu.

Robert Fulton boş zamanlarında resim çalışmaları yapıyordu. Yaptığı tablolara müşteri bulmakta güçlük çekmiyordu. Böylece eline geçen parayla bir İngiltere yolculuğu yaptı.Yola çıkmadan önce,kazandığı paranın bir kısmıyla dul annesine de bir çiftlik satın almıştı.

Fulton, Londrada kaldığı birkaç yıl boyunca bol bol resim yaptı ve kanal gemiciliğiyle, kanallarda gemilerin seferiyle ilgili denemeler üzerine eğildi.

Sonra Parise geçti. Burada ilkin denizaltı gemisi konusunda çalışmalarla oyalandı. Fakat bu konudaki çalışmaları başarıyla sonuçlanmadı. Ardından, torpiller konusuyla ilgilendi. İngiltere Hükümeti, onunla bir anlaşma yaptı.Torpiller konusundaki çalışmalarım sürdürmesi için yardımcı oldu. Çok geçmeden, Fulton 200 tonluk bir gemiyi batıran torpilin yapımını başardı.

Bu başarısı sonucunda eline geçen bir miktar parayla tekrar Amerikaya döndü.

Artık en büyük buluşunu gerçekleştirecekti.Buharlı gemiyle ilgili çalışmalarım giderek yoğunlaştırdı ve 1807 yılında yapımını gerçekleştirdiği “Clermont” adındaki gemi.Hudsondan Albanye 32 saatte ulaşmak suretiyle herkesi şaşırttı.

Büyük başarısı Fultonun adını ve ününü yaygınlaştırmıştı. Çok geçmeden,yelkenli gemilerin yerini buharlı gemiler almaya başladı. Fulton, ölümünden önce Birleşik Amerika için 44 toplu bir savaş gemisinin yapımında baş rolü oynadı.Bütün bu başarılarına rağmen, (Nautilus) adını verdiği denizaltı gemisiyle ilgili tasarılarını gerçekleştirebilmek için var gücüyle çalışmaktan da geri kalmıyordu.

Robert Fultonun ölümü,bütün Amerika için ulusal bir yas oldu. Doğduğu şehre onun adı verildi ve New Yorkta Manhattanda Hudson Nehri kıyısında, Fultonun anısına bir anıt dikildi.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Buharlı Geminin Mucidi Kimdi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık