Bunu yapan sürücü yandı

Bunu yapan sürücü yandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, şehirlerarası yollarda hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücülere 700 lira ceza verilmesini öngören bir düzenleme hazırladı.

Ölümlü trafik kazalarının daha çok şehirlerarası yollarda ve aşırı hızdan kaynaklandığını belirleyen emniyet yetkilileri, kazaların önüne geçilmesi için caydırıcı tedbirler alıyor.

Özellikle aşırı hız ve emniyet kemeri denetimlerini arttıran polis, bu sayede ölümlü kaza sayısını yüzde 8.3, ölü sayısında ise yüzde 7.4 oranında düşürdü.

Şehirlerarası yollarda da caydırıcı tedbirlerle kazaların önüne geçmeyi planlayan emniyet yetkilileri, hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücülere 700 lira ceza verilmesini öngören bir düzenleme hazırladı.

Şu anda uygulanan cezalar

Trafik kanununa göre, hız sınırını yüzde 10 oranında aşan sürücüye herhangi bir ceza verilmiyor, hız sınırının 70 kilometre olduğu yolda sürücüye 77 kilometreye kadar opsiyon tanınıyor.

Hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşan sürücülere 166 lira ceza yazılıyor. Bu sürücülere ayrıca 10 ceza puanı veriliyor. 70 kilometre hız öngörülen bir yolda 78’den hızlı gidenlere bu ceza uygulanıyor.

Hız sınırını yüzde 30’dan daha fazla aşan sürücülere ise 343 lira ceza veriliyor. Bu kişilere 15 ceza puanı uygulanıyor. Geriye doğru 1 yıl içinde 5 defa sınırı ihlal eden sürücünün ehliyeti 1 yıl süre ile geri alınıyor.

bunu_yapan_surucu_yandi3. kademe

Emniyet Genel Müdürlüğü, bu iki kademenin dışında sadece şehirlerarası yollarda uygulanmak üzere üçüncü bir kademe getirerek, hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücülere 700 lira ceza verilmesini planlıyor.

İlgili sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınıp yasal düzenlemeler hazırlandıktan sonra gerçekleştirilecek bu düzenlemeyle, şehirlerarası yollarda hızdan kaynaklı ölümlü kazaların azaltılması planlanıyor.

Böylece ceza kademelendirilerek hız sınırını az aşan sürücüyle yüksek hızlarda seyreden sürücülerin aynı cezayı ödemesinin de önüne geçiliyor.

Hız sınırları

Halen otomobiller için yerleşim yeri dışında şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 90, bölünmüş yollarda 110 ve otoyollarda 120 kilometre. Minibüs ve otobüsler için yerleşim yeri dışında şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 80, bölünmüş yollarda 90 ve otoyollarda 100 kilometre. Kamyonlar için ise yerleşim yeri dışında şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 80, bölünmüş yollarda 85 ve otoyollarda 90 kilometre. Bu limitlere de yüzde 10’lu bir opsiyon uygulanıyor.

Birinci ve ikinci kademenin ardından düzenlemeyle, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 135, bölünmüş yollarda 165 ve otoyollarda da 180 kilometre hızın üstüne çıkan otomobil sürücülerine 700 lira ceza verilmesi düşünülüyor. Diğer araç sınıfları için de belirlenmiş hız limitlerinin yüzde 50 üstünde seyreden sürücülere aynı cezanın verilmesi öngörülüyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Avatar KARAGÖZ dedi ki:

  Erkan sen bence arabaya filan da binme. tehlikeli iş ne lazım boşver. 100 km’yi aşarsın filan maazallah. kapatın kardeşim karayollarını da. hatta saatte 150 bin km ile uzayda gitmeye cesaret eden nasalı bilimadamlarına da hız sınırı getirilsin değil mi? 100 bin km ile sınırlandırılsın bunu aşanı uzaydan men etsinler. vay be 🙂

 2. Avatar ramazan dedi ki:

  ne zamandan beri bu ülkede kanun teklifleri hazırlıyor? üçüncü kademe hesabına katmerli zam. hatırlatayım: abdulhamit darbelerden korunmak için tarihte ilk defa sistematik istihbarat örgütü kurmuştu (teşkilatı mahsusa) günden güne amacından saparak devlet bakkalı, berberi bile tam kontrol altına almaya çalıştı. birgün abdulhamitin korkulu rüyası gerçek oldu. üstelik tüm önlemlere rağmen… kurduğu o sistem başkalarının eline geçti. işin en trajik yanı da buydu. siz bu kafayla devam edin.

 3. Avatar Erden Baştürk dedi ki:

  kimi araba var 3.000 TL kimi var 700.000 TL …. şimdi 700.000 TL değerinde arabası olana 700 tl ceza versen ne olur vermesen ne olur

 4. Avatar Ramazan Gök dedi ki:

  istediğin kadar ceza kes ya o hız limitlerini kimse konrol etmiyor sen 130 km. hız koyuyorsun otobanda zaten o ölmeye yetiyor. önce hız limitlerini düşür. şehirlerarası yollar otobanlar ve bölünmüş yollarda 100 km. üzerine çıkmayı yasakla çıkanı trafikten men et. ve takibini yap o zaman gör trafik cezalarındaki düşüşü. zaten 130 km üzerine çıkan 700 ü de verir. ben olsam binlira bile veririm. parasıyla değilmi derim. yazık para kaynağı yaratmaya çalışacağımıza hız sınırlarını düşürüp denetim yapın. ben otobanda 110 la giderken adam solumdan sağımdan kaçla geçtiği belli değil sen daha cezalarla uğraş maksat trafik kazalarını bitirmek değil kaynak bulmak.

 5. Avatar Erkan Acar dedi ki:

  bence yanlış

  benim arabam 7000 tl 700 tl ceza benim yarım maaşım ödeyemem dolayısıyla hız da yapamam. ama adamın var 70.000 tl lik arabası eh işte o adama fazlada koymaz

Yorum Yaz

Yukarı Çık