Burnumuz Nasıl Koku Alır,Burnumuz Nasıl Koku Alıyor

Burnumuz Nasıl Koku Alır,Burnumuz Nasıl Koku Alıyor

Bildiğiniz gibi koku almak çok güzel bir duyu. Şu ana kadar kokladığınız güzel kokuları hafızanızda canlandırmaya çalışın. Aklınıza pek çok koku gelecektir:

Güller, karanfiller, lavantalar, çimenler ve değişik bitkilerin bahar aylarında çevreye yaydıkları çarpıcı kokular; çiçek açmış portakal, mandalina ve limon ağaçlarının etrafı çepeçevre saran kokuları; annenizin yaptığı kurabiyelerin ve keklerin nefis kokuları;

sabah kalktığınızda, henüz bir şey yiyip içmemişken mutfaktan gelen ekmek, yumurta, çayın cazip ko kuları, mangalda pişen etin kokusu ya da bir sabunun tertemiz kokusu….

Koku olarak tanımladığımız aslında nesnelerden buharlaşan kimyasal tanecikler, yani moleküllerdir. Örneğin, vanilya kokusu hissettiğimizde bize hoş gelen kokunun kaynağı vanilyaya ait uçucu koku molekülleridir. Buharlaşma ne kadar yoğun olursa, meydana gelen koku da o denli belirgin olur. Fırında pişmekte olan pastanın bayat bir pastaya oranla daha çok kokmasının nedeni, pastadan daha çok koku zerresinin havaya yayılmasıdır. Çünkü sıcağın etkisiyle koku molekülleri havada serbest hareket etmeye başlar ve geniş bir alana yayılabilirler.

kokuGün boyunca ortalama 23.000 defa nefes alırız. Sürekli tekrarladığımız bu işlem sırasında, burnumuz alınan havayı akciğerler için en uygun duruma getirir. Bu işi yaparken, aynı anda çok önemli bir işlevi daha gerçekleştirir: Koku alır.

Her nefes alışımızda, “hava” burundan içeri girer. Nefes almamızın ardından, burnun içindeki özel kemikler (türbin kemikler) havanın bir kısmını koku alıcı bölgeye yönlendirir. Böylece koku molekülleri, burun boşluğunun üst bölümünde bulunan koku algılayıcı bölgeye varırlar.

Dünyaya geldiğinizden bu yana koku duyunuzu kullanıyor, on binlerce kokuyu hiçbir güçlük çekmeden algılayabiliyorsunuz. Çünkü bunu mümkün kılan harikulade bir sisteme sahipsiniz. Koku duyunuz bir ömür boyu durup dinlenmeksizin, tek bir hata yapmaksızın sizin adınıza faaliyet gösterir.

Üstelik bunlar için herhangi bir bedel ödemediniz; böyle bir beceriyi elde etmek için hiçbir eğitim almadınız, özel bir çaba harcamadınız. Hiç şüphe yok ki burnumuzdaki sistemi, koku alabilmemiz için Rabbimiz özel olarak yaratmıştır. Bu nimeti bizlere vererek, bizlerin, örneğin güzel keklerin, çiçeklerin kokusunu alarak yaşamamızı sağladığı için Allah’a çok şükretmeliyiz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık