Burnun Yapısı nasıldır

Burnun Yapısı

Burun,alın ile üstdudak arasında yer alan, çıkıntılı, iki delikli,koku alma ve soluma organıdır.Burun, kıkırdak-kemikli bir çatıdan oluşur; dış bölümünde burun kemiğinden ve burun çıkıntılarından oluşan hareketsiz bir kemik tabanı gözlenir.

Bu tabanın üstüne burun kıkırdakları (en önemlisi ortada yer alan ve hareketsiz olan burun bölmesidir) oturur. Burnun yan kıkırdakları ve burun kanadı kıkırdaklarıysa, çift ve hareketlidirler. Arkada burun, yüzün üst bölümünde oyulmuş bakışımlı boşluklar olan iki burun boşluğuyla devam eder.

Burun boşluklarının kemik-kıkırdak yapılı dört çeperi, titrek tüylerle donatılmış, müküs bezleri bakımından zengin, burun kanatlarına kadar uzanan ve orada yerini deriye bırakan pembe bir mukozayla kaplıdır.

DÖRT ÇEPER

Burun boşluklarında dört çeper ayırt edilir:

1. Dış çeper 6 kemikten oluşur: Üstçene kemiğinin üstü; kamamsı kemik (temel kemik); gözyaşı kemiği (tırnaksı kemik); damak kemiği; alt boynuzcuk; kalbur kemik;
2. İç çeper ya da burun bölmesi 2 kemik parçasından oluşur: Kalbur kemiğin dikey yaprağıyla bağlanmış olan sapan kemiği; kıkırdaksı tir parça olan burun bölmesi kıkırdağı.
3. Üst çeper ya da tavan: Arkadan öne doğru burnun kendi özel kemikleri, alm kemiğinin burun çıkıntısı, kalbur kemiğin kalbursu yaprağı ile kamamsı kemiğin gövdesinden oluşur;
4. Alt çeper ya da taban: Damak eteğiyle sınırlıdır;yumuşak damak bu çeperi yutağın ağız parçasından ayırır.

Dış çeper, uzamış çıkmülar olan boynuzcuklar (üst, orta ve alt boynuzcuklar) ile boynuzcuklarm arasına yerleşmiş açık boşluklar olan mecraların (üst, orta ve alt) varlığı nedeniyle çok düzensizdir.

Mecralara(meatus), yüz sinüslerinin (alın, üstçene, kalbur kemik, kamamsı kemik sinüsleri) delikleri ve gözyaşının akışını sağlayan gözyaşı-burun kanalı açılır. Arkada burun boşlukları, burun boşlukları arka delikleri aracılığıyla yutağa açılırlar. Burun boşluklarının atardamarları, göz, üstçene iç ve yüz atardamarlarının dalları, sinüsleriyse, kafa sinirlerinin ilk çifti olan koku siniri, kamamsı kemik-damak kemiği iç siniri ve kafa sinirlerinin beşinci çifti olan üçüz sinirden ayrılan burun iç siniridir.

Burun Fizyolojisi

Burun düzeyinde solunum işlevi bütünüyle fiziksel ve fizyolojiktir: Hava, geçerken ısınır, nemlenir ve bir bölümünün süzülmesiyle, taşınan tozlardan arınır. Çok önemli olan koku alma işlevinin yeri, burunda, üst boynuzcuk düzeyinde, burun bölmesine komşu olan, sarımsı renkte, ortalama 3 sm2′lik bir alandır. Koku alma insanda beş duyunun en gelişmişidir ama, bazı hayvanların koku alma duyularına göre çok ilkeldir.

Bununla birlikte insan, yüz binlerce maddeyi kokularından ayırt edebilir. Koku alma aygıtı, organizmanın büyük işlevle riyle (cinsel işlev gibi) ilişkidedir; ayrıca tükürük salgılanması, mide salgısı, bulantı, kusma gibi sindirim reflekslerinin, soluk tutma gibi solunum reflekslerinin başlangıç noktasıdır. Koku alma bozuklukları arasında koku alamama ve koku alma duyusunun sapmaları sayılabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık