Burun akması

Burun akması

Burun akmasıBurun akması: Soğuk algınlığı, alerji, baharatlı yiyecekler gibi şeyler nasıl burnunuzun akmasına yol açar?

Normal olarak, burnunuzdaki zar vücuda giren ajanları, mikropları engellemek için mukus (sümük) üretiyor. Burnun her gün bir litre sümük ürettiği tahmin ediliyor. Fakat, bazı uyaranlar sümük üretimini daha da artırabiliyor.

Örneğin, soğukalgınlığı geçiriyorsanız, vücudunuza saldıran virüsleri durdurmak için ekstra sümük üretiliyor ve sümüklerle bu virüsler dışarı fışkırtılıyor. Soğuk hava çok küçük filizleri ya da burun boşluğunuzun iç duvarındaki ince tüyleri mahvediyor.

Normalde bu tüyler sümüğü boğazınızdan aşağıya geri sürükleyip götürüyor. Fakat sıcaklık düştüğünde bu tüyler çalışmıyor ve sümüğün burun deliğinizden akmasına izin veriyor.

Alerjiler de aynı etkiye sahip. Akciğerlere giden alerjenleri durdurmak için burun sümük üretimini artırıyor.

Baharatlı yiyeceklerde durum biraz daha farklı. Kırmızı biberde bulunan kapsaisin, doğal bir burun tıkanıklığını giderici ilaçtır. Burnunuzdaki mukusu inceltir ve akışkan hale getirir.

Burnu ile sorunu olan insanlar çoktur. Bu konuda birkaç önerim olacak.

1-Otrivine ve benzeri burun açıcılarını asla 5 günden fazla kullanmayın (mümkünse hiç kullanmayın). Burun tıkanıklığı sıkıntı veren bir durumdur. Özellikle gece yatağa yattığımızda sanki hiç nefes alamayacak boğulacakmışsınız gibi olursunuz. Sinir sistemi gergin olan, anksiyetesi olan insanlar burunlarının tıkalı olmasına dayanamazlar ve burun açıcı ilaç ve spreyleri biraz kolay ve fazlaca kullanırlar. (Benim burun açıcılara bağımlı olduğu için gece iki saatte bir uyanıp burnuna ilaç sıkan bir hastam var.)

2-Burnu tıkayarak yapılan şiddetli sümkürmeler östaki borusu bağlantısı ile kulak içi basıncı artırarak zararlı olabilir, sümkürürken fazla zorlamayın. 3-Burun temizlemenin en iyi yolu bizim ülkede fazla bilinmeyen neti pot adı verilen burun temizleme çaydanlıklarıdır. Burnun bir deliğinden verilen tuzlu su diğer delikten akarak burun içinde birikmiş olan allerjenlerin, tozların ve mikropların bir kısmının dışarı atılmasını sağlar.

neti pot uygulamasıNETİ POT UYGULAMASI İLE BURUN TEMİZLİĞİNİ KİMLER YAPMALI?

1-Allerjik riniti olanlar, sık sık hapşuranlar ve devamlı burun akıntısı olanlar faydalanabilir.

2-Günde birkaç kez burunlarını temizleme ihtiyacı hissedenler, burunlarından sarı yeşil sekresyon gelen hastalar,

3-Sinüziti olanlar,

4-Devamlı rahatsız edici bir geniz akıntısından şikâyet eden, bu nedenle öksüren hastalar.

Sağlıklı insanların, sırf temizlik adına neti pot uygulaması doğru değildir. Bir zararı yoktur ama burun temizliğini bir takıntı haline getirmek yanlıştır. Neticede burnumuzun içinde temizlik yapan tüyler ve yakalanan organizmaları dışarı atan bir salgı sistemi vardır ve doğal sistem genelde yeteri kadar iş görür.

NETİ POT UYGULAMASI

Neti potlar çaydanlık -daha doğrusu demlik- şeklinde aletlerdir. Evdeki demliklerden birini (sonra çay demlememek şartıyla) neti pot olarak kullanabilirsiniz. Yarısına kadar temiz su doldurun (mümkünse kaynayıp soğumuş su) ve içine de bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı soda ilave edip iyice karıştırın. Ecahanelerde aşağıda gördüğünüz gibi tuz torbaları ile birlikte satılan hazır neti potlar vardır (30-35 TL civarında).

Lavabonun başında durun en üstteki resimde gördüğünüz gibi, başınızı yana ve öne eğip demliğin ucunu burnunuzun bir deliğine yerleştirin. Bütün yapacağınız tuzlu suyun bir delikten girip öbür delikten çıkmasını sağlamak. İnce plastikten yapılmış olan netipotlarda plastiği sıkarak suyun basınçla akmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bitirdikten sonra demliği tekrar doldurup tuzunu karıştırın ve diğer burun deliğini kullanarak aynı işlemi tekrarlayın. (İnternete neti pots diye girerek nasıl yapıldığını gösteren videolar izleyebilirsiniz.) Burunları ile ilgili şikâyetleri devam eden hastalar, her gün bir kez sabah kalktıklarında veya gece yatarken neti pot uygulaması yapabilirler. NewYork Burun ve Sinüz merkezi doktorlarından Dr. Jordan Josephon, “Sinus Relief Now” adlı kitabında burun yapımızın günümüzdeki çevre kirliliğini kaldıramadığını ve bu nedenle sorunlar çıktığını, burnun aynı diş fırçalar gibi düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini söylüyor. 2002 yılında 76 kişinin katılması ile yapılan bir çalışmada her gün düzenli olarak neti pot yapan allerjik rinitli ve sinüzitli hastalarda altı aylık takip süresinde daha az antibiyotik kullanımı olduğu ve bu kişilerin şikâyetlerinin azaldığı gösterilmiştir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. sdr dedi ki:

    nasıl bir anlatımdır o öyle.

  2. Ezgi dedi ki:

    Ahmet Bey keşke biraz daha kapalı bi şekilde söyleseydiniz inanılmaz derecede midem bulandı ayıp yani..

  3. ahmet dedi ki:

    Merhaba, adım Ahmet. Benimde burnumda çok fazla salgı var. Günde 20 defa, her defasında bir avuç dolusu, yemeklik ya da pastalık yapılan jöleler gibi kıvamı olan sümük çıkıyor ağzımdan. Boğazıma tam inecekken ben çıkartıyorum. E malum Ramazan ayındayız ve bende niyetliyim, yutamam ki, başım döner bulantısından. Normal günlerde bile yutmam ki ben. Ben ne yapmalıyım bu akıntıdan kurtulmak için. Yani bende toplamış olsam inanın iki su bardağı doldururum günde. İğrenç biliyorum. Kurtulmak istiyorum. Yardım edin bana lütfen. Ocak ayında soğuk yediğimden beri gitmedi bu. Çok ihtiyacım var bilgilerinize. Hangi ilacı içer isem burnumu kuruturum?

Yorum Yaz

Yukarı Çık