BURUN KAŞINTISI NEDİR NEDENLERİ NELERDİR

BURUN KAŞINTISI NEDİR NEDENLERİ NELERDİR

burun içinin ya da burun cildinin kaşınma hissidir. Her gün herkeste görülebilen anlık kaşınma hissi bu konun dışındadır. Sürekli ve gittikçe şiddetlenen kaşıma isteği muhtemelen patolojik bir durumun sonucudur. Kaşınma hissi ile birlikte hangi ek bulguların olduğuna dikkat edilmelidir.

Burun cildi kanserinin bir cinsi yavaş gelişirken () bir diğeri hızlı ilerleyen ve yayılmacı olabilir (). Burunda yara olup olmaması, ciltte normal dışı kabarıklık, renk değişikliği, kızarma, burunda akıntı, ciltte döküntü olup olmaması akla farklı hastalıklar getirir.

Ayrıca hastada , solunum yolu rahatsızlıkları, öksürük vb gibi semptomlar olabilir. Hastanın hikayesinde güneşe maruziyet, alerji öyküsü, cilt hastalığı, alkol kullanımı, sistemik hastalıklar sorgulanmalıdır. Bu nedenlerle burun kaşıntısı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. En önde gelen nedenler şöyle sıralanabilir.

1) Güneş lekeleri

2) Sinek –böcek ısırığı

3)

4) Solunum yolu enfeksiyonu

5) Herpes simpleks virüsü enfeksiyonu

6) Herpes zoster virüsü enfeksiyonu

7) Sedef hastalığı

8) Hipertirodi (guatr cinsi)

9) Mantar

10) Karaciğer yetmezliği

11) Kronik böbrek hastalığı

12) Gripal enfeksiyon

13) Sinüzit

14) Astım

15) Bazal hücreli kanser

16) Skuamoz hücreli kanser

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Umutsuz Adam dedi ki:

    Burun kaşıntısı şikayetim vardı uzun zamandır gitmediğim doktor kalmadı sürekli kaşınıyor psikolojim bozuldu iyice geçen gün bir araştırma hastanesine gittim yapılan tetkikler sonucunda Herpes simpleks virüsü enfeksiyonu teşhisi kondu şimdi onun tedavisini oluyorum inşallah bu beladan da kurtulacağım

  2. murat dedi ki:

    hocam bi burun kaşıntısını sorduk.ne karaciğer yetmezliği,ne böbrek bıraktın?iyice kafam karıştıya??

Yorum Yaz

Yukarı Çık