BUZDOLABI ALT BÖLMESİNİN ARIZALANMASI

BUZDOLABI ALT BÖLMESİNİN ARIZALANMASI

Buzdolabınız üst kısmını soğutuyor ancak alt kısmını soğutmuyorsa buzdolabı üzerinde bulunan soğutucu petek yani evaparatör üzeride oluşan karlanmadan dolayı hava akışı kesilmiştir. Bu nedenle de soğutucunuz alt kısma soğuk hava gönderemez. Bu karlanmanın sebebi ise evap üzerinde oluşan karlanmayı engellemek için montajı yapılmış olan ısıtıcı yani rezistans, soğutma sensörü veya bimetal termostat, ısıtıcının aşırı ısınıp buzdolabınızı yakmaması için üretilmiş olan termal devre kesici olan termik parçaları görevlerini yerine getirmemesi sonucu buzdolabı alt bölmesi soğutma yapmamaktadır. Bu gibi durumlarda servis çağırmadan önce soğutucunuzun fişini prizden çekin, iki kapısı açık vaziyette iki gün dinlendirin ve daha sonra probleminizin düzeldiğini göreceksiniz. Genede düzelmezse tüm Türkiye genelinde servis listesini bulabileceğiniz http://www.eyetkiliservis.com linkine tıklayarak servis bulabilirsiniz.

Soğutucular dondurucu bölme içerisinde bulunan petek şeklindeki evaparatör yardımı ile soğuk hava üretir. Bu evap önünde bulunan fan yardımı ile de soğuk havanın büyük miktarını dondurucu bölmeye, az kısmını da soğutucu bölmeye iletir. Bu durum buzdolabı alt bölmesinin soğutmamasına neden olmaktadır. No frost buzdolabı kullanıcılarının bu arızayla karşılaşmamak için yapması gereken, buzdolabının kapılarını uzun süre açık bırakmamak ve işiniz bittiğinde kapınızın gerçekten kapandığına emin olmaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bu durumu asla göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Eğer kapınız açık kaldıysa ve buzdolabınızdan alt kısım soğutmuyor şikayetinde bulunmaya başladıysanız; yukarıda bahsettiğimiz evaparatör yani soğutucu petekten alt kısma soğuk hava ileten hava kanallarının girişi buzlanma yapmış ve alt kısma soğuk hava inmiyor demektir. Dolayısıyla sorunun sebebi buradan kaynaklanmaktadır. Bütün bu işlerle uğraşamazsanız sizin için en uygun çözüm Pendik Arçelik servisiolacaktır.

Buzdolabının alt bölmesinin soğutmama nedenlerinden biri de; defrost sisteminde meydana gelen arıların bu hataya yol açmasıdır. Böyle durumlarda eritme yapsanız da düzelme olmayacaktır. Bu sorunlar evap ısıtıcısı dediğimiz ince boru şeklinde alüminyum veya camdan yapılmış ısıtıcı, elektronik kart kontrollü soğutucularda defrost sensörleri ve kart, manuel soğutucularda ise bimetal termostat ve termik değişmesi sonucu arızalarınız düzelecektir. No-frost buzdolapları bilindiği gibi hiç karlanma yapmama özelliğine sahiptir. Bu karlanmama özelliğini evap üzerinde zigzag halinde sarılı bulunan ısıtıcı yani rezistanslar sayesinde ve hava akışı üreten fanı sayesinde kazanır. No-frost soğutucuları alt kısımlarını soğutmadığı zaman ya iç kısımda bulunan fan motoru arızalanmış yada evap ve çevresi hava akış kanallarını tıkayacak şekilde buzlanmıştır. Arızanın neden kaynakladığını anlamak ve sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla buzdolabınızın fişini prizden çekin, iki kapısını 2 gün açık bırakarak dinlendirin. Eğer 15-20 gün içerisinde arıza yenilemezse kapınız açık kaldığı için arıza yapmıştır. Arıza yenilerse soğutucunuzda bulunan evap rezistansı, drain rezistansı, sensörler ve bi metal termostat dediğimiz parçaların değişimi gerekecektir. Biz size eğer İstanbul ve çevresinde oturuyorsanız Göztepe Arçelik Servisi gibi uygun ve güvenilir bir servis önerebiliriz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık