ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLABİLİR MİYİM

ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLABİLİR MİYİM

Soru:Ben üç yıldır evliyim ve bir tane de çocuğum var. Eşim benim çalışmamı istemiyor. Ama ben ileride emeklilik hakkı kazanmak istiyorum. Çalışmadan nasıl emekli olabilirim? Dışardan prim ödemem mümkün mü? (Dilek Z.)

Cevap: Dilek Hanım, ev hanımları isteğe bağlı sigortalı olarak yani çalışmadan dışarıdan prim ödeyerek emekli olabiliyorlar. Bunun için her ay SGK’ya prim ödemeniz gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalılıkta ödenecek prim tutarını siz belirleyebiliyorsunuz. Yani en az brüt asgari ücret üzerinden en çok ise brüt asgari ücretin 6,5 katı üzerinden prim ödemeniz mümkün. Belirlediğiniz bu tutara %32 prim oranı uygulanıyor ve ödeyeceğiniz prim ortaya çıkıyor.

Örneğin, asgari ücret üzerinden prim ödemek istiyorsanız 2016 için aylık 527 TL prim ödemelisiniz.
Ev hanımı olarak isteğe bağlı sigortalı olduğunuz zaman ödediğiniz primlerden dolayı aynı 4/b’li yani eski tabirle Bağ-Kur’lular gibi sayılıyorsunuz.

Bu da hiç kuşkusuz işçi statüsünde çalışanlara göre daha dezavantajlı. Çünkü işçiler (yani 4/a’lılar) 7.200 gün prim ödeyerek emekli olmaktayken 4/b’liler emeli olmak için 9.000 gün prim ödemek zorundalar. Ayrıca emeklilik için 58 yaşını doldurmanız gerekiyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık