CAM GÜZELLERİ ÇİÇEĞİ

Kına çiçeğigiller familyasındandır. Anayurdu, Afrika anakarasında Tanzanya ile Mozambik’in tropikal bölgeleri olan ve dünyada yaygın şekilde süs bitkisi olarak yetiştirilen camgüzelinin, 500 dolayında doğal ve kültür türü vardır.

Bunlar, 35-40 cm. kadar boylanabilen bir yıllık yarı dayanıklı otsu bitkilerdir. Bitkinin, yeşil sürgünleri ile ucu sivri yeşil renkli yapraklı olanları yanında, kırmızı renkli sürgünleri ile yaprak damarlarına kadar kırmızı renkte devam eden ve rengi alacalı yapraklı olanları da vardır.

Camgüzeli bitkisinin yaz boyunca bol bol açan ve yürek biçimine benzer taç yaprakları bulunan 2-5 cm. genişlikteki çiçekleri düz bir yüzey oluştururlar. Bu güzel çiçekler beyaz, mor, pembe, kızıl, mercan rengi ve şarabi renkte; kimi zaman da sayılan renklerden ikisi bir arada olur.

CAM GÜZELLERİ ÇİÇEĞİCamgüzeli bitkisi bahçelerde tarhlara, bordürlere ve çiçek gruplarının kenarlarına çok yakışır. Ayrıca evlerde pencere önü ve balkonlara konulan plastik kutu saksılarda da çok güzel görünürler.

İstekleri ve Üretimi

Camgüzelleri bol güneşli, aydınlık ve havadar ortamları; organik madde yönünden zengin bitek, süzek (suyu iyi akıntılı) hafif tipte ama nemli toprakları sever. Yaz mevsiminde günler uzun süre yağışlı geçerse bitkide bozulmalar görülür. Oysa, güneşli günlerde bitkinin, bol çiçek açması için sıkça ve yeterli şekilde sulanması gerekir. Camgüzeli bitkisi tohumlarıyla üretilir.

Soğuğa karşı duyarlı olan bitkinin tohumlan, sera gibi kapalı mekânlarda ilkbahar başlarında sıcak yastıklara ekilir. 2-3 haftada çimlenen bitkinin zamanla gelişen fideleri havalar ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine şaşırtılarak 25-35′er cm. aralıklarla dikilir. Camgüzelleri, istenirse gövde çelikleriyle de çoğaltılabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık