Çamaşır Nasıl Yıkanır?, Çamaşır Nasıl Kurulanır?

,

İlk önce çamaşırlarınızı kumaş türüne ve renklerine göre ayırın. Beyazlar, renkliler, siyahlar, yünlüler, pamuklular, ipekliler vs olarak. Artık günümüzde ayrı renkleri birlikte yıkamanızı sağlayan, siyahları soldurmayan, renklilerle beyazları birlikte yıkamanıza imkan veren deterjanlar olsa da halen daha çamaşırlarımızı ayırarak yıkıyoruz.

Daha sonra uygun deterjanı çamaşır makinenizin deterjan kısmına koyun, yumuşatıcı ve dilerseniz kireç koruyucunuzu koyduktan sonra start düğmesine basabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da çamaşırları hangi programda yıkayacağınızdır. Yünlüler ve ipeklileri çok sıcak olmayan değerlerde ve kısa programlarda yıkamalısınız. Zaten artık çamaşır makinelerinde yol gösterici, çamaşır cinsine göre hangi programı göstereceğiniz işaretler de mevcut.

Çamaşırlar kirlendiği zaman genelde bir plastik kutuya ya da çamaşır sepetine gelişigüzel atılır.Kirli çamaşırlar nereye koyulursa koyulsun önemli olan hava deliklerinin bulunmasıdır.
Biriken bu çamaşırları yıkamadan önce ilk yapılması gereken cinslerine,renklerine ve kullanım alanlarına göre ayırmaktır.

Beyazlar
Açık renkli giysiler
Koyu renkli giysiler
Havlu ve çarşaflar
Masa örtüleri,mutfak bezleri vs.

Ayrıca çok kirli,az kirli olarak da gruplayabiliriz ki bu da bize su,elektrik ve deterjan tasarrufu sağlar.Daha sonra bir diğer önemli nokta bu ayırdığımız gruplar için uygun olan programı ve dereceyi bulup ona göre yıkamaktır.

Genellikle beyazlar için 80 derecede uzun program kullanılırken,renkliler için 40 derecede kısa program yeterli olmaktadır.Havlular ve çarşaflar için de 60 derece uygundur.Bunlar ile ilgili detaylı bilgiler çamaşır makinenizin kullanma kılavuzunda belirtilmiştir.Bu kılavuzu iyice okuyup ,talimatlara uygun şekilde çamaşır yıkadığınız takdirde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Diğer bir önemli mesele ise deterjan seçimidir.Piyasada çok çeşitli markalarda ve fiyatlarda matik deterjanlar bulunmaktadır.Bunlar genellikle evlerde hepimizin yıllardır kullandığı ,bildiğimiz deterjanlardır.

Tavsiye:Çok kirli olmayan çamaşırlar için ;toz sabun alıp ,bir yoğurt kabının içinde biraz su ile eritip ,çamaşır makinemin deterjan gözüne koyuyorum.Çamaşırlarım mis gibi tertemiz oluyor.Eğer sabunu suyla eritmeden kullanırsanız ,makinenin içinde erimiyor ve çamaşırların üzerinde leke bırakıyor.Bu yöntemle sabun daha katkısız olduğu için içim rahat ve çamaşırlarım daha uzun süre yeni gibi kalıyor ayrıca da bu yöntem çok daha ekonomik.
Özellikle perdeleri toz sabun ile yıkadığınızda bembeyaz olduğunu görebilirsiniz.

Bunların dışında bazı çamaşır gruplarını (hassas çamaşırlar,iç çamaşırları vs.) elde yıkamak gerekir.Bunun içinde yine toz sabun kullanılabilir.
Not:Her koşulda mutlaka çamaşırların etiketinde bulunan yıkama talimatlarına uymaya gayret etmeliyiz.

Çamaşırların çok kirli olan bölgelerini örneğin gömleğin yakalarını bir fırça ile fırçaladıktan sonra makinede yıkarsanız temizlendiğini görebilirsiniz.

Çamaşır suyu giysilere zarar verir.Çok kısa zamanda giysilerin mukavemetinin azalmasına ve yırtılmasına sebep olur.

Beyazlar için ön yıkama faydalıdır.Fakat renkliler için ön yıkama renklerinin bozulmasına sebep olur.

Renkliler sıcak suyla yıkanmaz.Ayrıca şu unultulmamalıdır boya veren bir kumaş her yıkamada boya verir.

Yıkanan çamaşırların kurutulması:

Çamaşır Makinası montajıDiğer bir mesele ise makinede yıkanan çamaşırların kurutulmasıdır.Eğer kurutma makineniz varsa bu iş çok kolaydır.Tabi çekme olasılığı olan yünlü ve hassas çamaşırlar hariç diğer tüm çamaşırlarınızı kolayca bu şekilde kurutabilirsiniz.Yıkadığımız bir çamaşır makinesi dolusu giysinin yarısını kurutma makinesine atıp kurutmalıyız.Kurutma makinesini tamamen doldurmamalıyız.

Eğer kurutma makineniz yoksa yapabileceğiniz tek şey çamaşırlarınızı balkonunuzda uygun bir yerde bulunan çamaşırlığa sermenizdir.Yıkanan giysiler kesinlikle direk olarak güneş ışığına serilmemelidir,renkleri solar.Gölgede kutulmalıdır.Ya da kalorifer peteğinin üzerinde kurutulmamalıdır.Petek izi kalabilir ,ütüyle bile düzelmeyebilir. Çamaşırları sererken de kolayca kuruyacak şekilde boyuna serin.Ayrıca çamaşırları silkeleyip düzelterek sermek ütü işinizi kolaylaştırır.Kuru temizleme yapılması gerekenler
Yünlü ,kaşmir,ipek,deri,keten gibi kumaşlardan yapılmış kıyafetler çamaşır makinesinde yıkanmaz kesinlikle kuru temizleme tavsiye edilir.

Kumaş cinslerine göre çamaşır yıkama

Tül perdeler:
Çamaşır makinesinin sentetik programında fazla deterjan kullanmadan ,düşük ısıda ,sadece tül perdeler ile ,makineyi fazla doldurmadan ve yumuşatıcı kullanmadan yıkanmalıdır.

Bebek giysileri
Deterjan yerine toz sabun kullanılarak ,düşük ısıda diğer giysilerin yıkandığı şekilde yıkanır.

Yünlüler
Kuru temizleme önerilir.İlla ki yıkanacaksa yün programında,renklerine göre ayrılıp,soğuk suda yumuşatıcı ile yıkanır.Sererek ve güneşten uzak bir şekilde kurutulur.

Pamuklular:
Renklerine göre ayrılıp;renkliler soğuk suda az deterjan ile ,beyazlar sıcak suda ,uzun programda yıkanmalıdır.

Kadifeler
Kuru temizleme önerilir.Yıkanınca deforme olur,çekebilir ve rengi bozulabilir. İlla ki yıkanacaksa hassas programda ,az deterjanla yıkanmalıdır.

Suni kumaşlar
Sentetik süet,sentetik deri kesinlikle kuru temizleme yapılmaz.Renklerine göre ayrılıp ,yün programında,soğuk su ve az deterjanla ve kısa sıkmada yıkanmalıdır.Kırışmaması için.

Keten:
(Kuru temizleme önerilir.)Renklerine göre ayırdıktan sonra çok kısa programda ,çok az deterjan ile yıkanmalıdır.Eğer kurutma makinesinde kurutulacaksa hafif nemli çıkarılmalıdır.Kolayca ütülenmesi ve kırışmaması için.

İpek
Kuru temizleme önerilir.Yıkamak ipeğe zarar verir,renklerinin parlaklığını,canlılığını giderir.İlla yıkanacaksa hassas programda,soğuk suda,çok az deterjanla yıkanmalıdır.Rengi beyaz olan ipekli giysiye çamaşır suyu koyulursa ,beyaz renk bozulur,ara ara sararmalar olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık